Bozüyük’teki Bien Kızı

Candice_Boucher_51Sabahları Bilecik’e gitmek, eğer otomobille gidiyorsak yaklaşık 1 saat, otobüsle gidiyorsa da 1 saat 15 dakika sürüyor. Bu, büyük şehirlerde yaşayanlar için kabul edilebilir, makul bir süre. Gel gelelim ki Bilecik Büyük şehir değil. Bilecik’in en büyük ilçesi Bozüyük, Bilecik’e göre daha gelişmiş ve geniş imkanlara sahip, ovada kurulu, tipik bir İç Anadolu şehridir. Ben Bozüyük’teyken, kendimi hep Eskişehir’de hissederim. Bilecik’in aksine, Bozüyük’ü severim de.

Her sabah, Eskişehir’den çıkarken gözlerimi kapatır, uyumaya çalışırım. Yolculuk boyunca birkaç defa uyanır, gözlerimi hafifçe aralar, sağa sola bakar, sonra tekrar uykuya geçerim. İşte bu uyanmalarımın bir tanesi genellikle Bozüyük ilçesine girişte olur. Çok seyahat ediyorsan bu yolu muhakkak kullanmışsındır. Eskişehir’den Bursa ya da İstanbul yönünde giderken Bozüyük ilçesinin içerisinden geçersin. Bu, yaklaşık 5 kilometrelik bir yoldur. En başta fabrikalar bölgesini geçtikten sonra, yolun sağ tarafında artık şehir içerisinde kalmış olan Sanayi Bölgesi’ni, sol tarafta ise eski Bozüyük’ten kopmuş, yeni Bozüyük yerleşim birimlerini görürsün. Biraz daha ilerde sağlı sollu dinlenme tesislerini ve Bilecik ilinin tek AVM’si olan Sarar Outlet’i görürsün. Köfteci Yusuf’un da yine sağlı ve sollu olarak tesisleri var aynı yol üzerinde.

Bu yol üzerinde sol tarafta iki dev reklam panosu asılı yıllardır. En azından üç yıldır varlar. Bir tanesi KİĞILI’nın zaman zaman değişen reklam panosu. Bir tanesi ise BİEN SERAMİK’in uzun süredir değişmeyen reklam panosu. Seramik yer karosu ve duvar fayansı ile asla ilişkilendiremeyeceğiniz güzellikte bir kadın gözlerinizin içine bakıyor, üzerinde ise BİEN yazıyor. Hani kadının güzelliğinden etkilenip dört beş palet fayans alan var mıdır bilmiyorum. Ama markanın adını aklımızda tutmamızı sağlıyor mu? Kesinlikle evet! Her sabah geçerken gözlerinin içine bakmak, sanki aradığım cesareti bulmamı sağlıyor. Bu bir tür totem gibi oldu. Senin de vardır ya hani. Çizgilere basmadan yürürsün ya da merdivene basmadan sol ayağını korkuluğa sürtersin. İşte onun gibi bir şey. Bazen çok imkansız olayları bu kadın üzerinden şartlarım. Tılsımı hala sürer o yüzden.

BİEN kızının oradayız, geliyorum” dedim geçen birine. O da benim gibi Bozüyük’ü bildiğinden, “Tamam o zaman, en fazla on beş dakikaya görüşürüz” dedi. İşte bu yazıyı yazma fikri tam da buradan çıktı: BİEN kızı.

bien1bien2

Adı Candice Boucher. Güney Afrikalı. Şaşırdın değil mi? Evet, Güney Afrikalı. Şimdi yaşını duyunca daha da şaşıracaksın. 32! Olamaz! Sadece reklam panosunu değil, şu aşağıdaki reklam filmini de çekmişler. Reklam filmini 2014’te Güney Afrika’da çekmişler. Çünkü reklam da bir bengal kaplanı oynuyor! Fayanslara çok dikkat etmedim ama gerisi çok güzel gerçekten. Üstteki fotoğrafa yüksek çözünürlüklü bakınca sürprizi göreceksin.

Eskişehir’den çıkıp İstanbul’a ya da Bursa’ya gideceksen, BİEN kızı Candice’i görünce bu yazıyı hatırla sevgili okur. Gözlerinin içine bak ve “Proofhead’in sana selamı var” de.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s