Gojira’nın Yeni Videoları

Eğer iyi bir metal müzik dinleyicisi isen bunu kaçırmış olman zaten imkansız sevgili okur. Ben yine de hem bloga kazandırmış olayım hem de hala duymamış olan varsa sebeplenip sevaba gireyim diye bu yazıyı yazıyorum.

Son yılların çok dikkat çeken gruplarından Gojira, Fransız metalinin Dünya’daki yüz akı olarak özellikle 2012’deki L’Enfant Sauvage albümünden beri dikkatimi çekiyor. Grubun yaptığı müziğin yanında, çektiği çok başarılı müzik videoları da grubun bu ilgi çekiciliğinde büyük paya sahip. L’Enfant Sauvage albümünden tam üç video yayımlandı. Bunlar albümle aynı adı taşıyan L’Enfant Sauvage, Born In Winter ve Explosia. Bunun dışında aynı albümden üç tane lirik video ve bir tane de live video yayımlandı. Böylece grup toplamda 11 parçalık albümden tam 7 parçaya video hazırlamış oldu. Bu, muhteşem bir istatistik. Bunlardan L’Enfant Sauvage, yayımlandığı Mayıs 2012’den bugüne yaklaşık üç milyon üç yüz bin defa izlenmiş.

Şimdi, tam dört yıl sonra bu yıl içerisinde Haziran ayında  grubun son albümü “Magma” yayımlanmış olacak. Bu albüm henüz çıkmadan albümden iki parçaya klip çekildi ve yayımlandı bile.

Bundan yaklaşık bir ay önce “Stranded” isimli parçanın klibi yayımlandığında kıyamet koptu! Bir anda profiller Gojira paylaşımlarıyla dolmaya başladı ve herkesin hem fikir olduğu şey “gelecek albümün hiç de boş bir albüm olmayacağı” idi. Stranded’i özellikle olağanüstü vokal performası ve klipteki sıra dışı anlatımı sayesinde sürekli dinlemeye ve izlemeye başladım.

Çok geçmedi, iki hafta sonra grup yepyeni ve çok daha etkili bir bomba patlattı: “Silvera“. Bir önceki parça bir ayda yaklaşık iki milyon izlenmeye sahipken; Silvera, yayımlandığı iki haftalık süre içerisinde şu anda yaklaşık bir milyon üç yüz bin izlenmeye sahip. Muhtelemen grubun en çok izlenen videosu olacak birkaç ay içerisinde. Muhteşem bir riff’le başlıyor ve parça bunun üzerine kurulmuş. Vokal yine çok çok başarılı. Klip ise Stranded’tan daha vahşi ve gruba has o “simgesel anlatımlarla” dolup taşıyor. Klibi Drew Cox çekmiş ve performans sahneleri çok başarılı. Parçada ikinci dakikadan itibaren başlayan solo aklımı başımdan alıyor. Özellikle şu son iki haftadır.

Haziran’ın 17’sinde yayımlanacak olan Magma, kesinlikle grubun diskografisindeki en önemli albümlerden birisi olacak. Klip çekilen bu iki şarkı ayarında başka şarkılar da içeriyorsa ve grup akıllıca davranıp bu şarkılara klip çekerse albüm patlar gider ben buraya yazmış olayım.

Yazı burada bitiyor. Gojira, muhteşem videolar çekmeye devam eder umarım. Albüm çıkana kadar bir başka video daha yayımlanır mı bilmiyorum ama albüm çıktıktan sonra mutlaka birkaç video daha gelecektir. Bekliyoruz bakalım. Grubun resmi Youtube kanalından bir gün önce şu video yayımlandı. Albümün konsepti hakkında fikir veriyor.

time to open your eyes to this genocide
when you clear your mind you see it all
you’re receiving the gold of a better life
when you change yourself, you change the world

goj01

Düzeltme: Albümün çıkış tarihini yanlış yazmışım. Düzelttim. 09.06.2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s