Gillette Tıraş Bıçakları Kullanıcı Deneyimleri

gille_09Bu yazı erkekler için yol gösterici olabilir. O yüzden yazma ihtiyacı hissettim. Muhtemelen lise yıllarından itibaren hayatımızın ayrılmaz parçası ve büyük vakit kayıplarından biri de tıraş olmaktır. Dolayısıyla bu vakit kaybını olabildiğince azaltmak ve sonuçlarını iyileştirmek adına “İsviçreli bilim adamları” durmaksızın çalışıyorlar. Benim tıraş bıçağı konusundaki tercihim yıllardır Gillette‘den yana. Arada yalnızca bir sene başka bir marka kullanmıştım. Onun dışında babamdan kalan alışkanlıkla Gillette’den hiç vazgeçmedim. Bu blogda çok defalar yazdım. Firma girip okusa kesin bana teşekkür plaketi gönderirdi. Ama elbette bu blogdaki çalışmalarımız plaket için değil, faydalı olabilmek için yürütülüyor.

Evet, şimdi sizlere elimdeki Gillette koleksiyonumdan, tıraş bıçaklarından ve kullanımlarına dayalı tecrübelerimden bahsedeceğim.

Gillette Blue 2 Serisi

Gillette’nin piyasayı çift bıçaklı jilet teknolojisiyle tanıştırdığı ürünlerdi. Artık Blue 2 serisinin reklamı yapılmıyor ancak hala peynir ekmek gibi satıyor. Gillette Blue 2, bu serinin ilk ürünüydü. Aşağıdaki görselde 1 numarada görülüyor. Benim de ilk tıraş bıçağım budur. Çift bıçaklı olmasının dışında herhangi başka bir özelliği olmayan üründür. Şu anda Gillette, yeni ürettiği tüm ürünleri kıyaslarken bu bıçağı baz almakta, örneğin %45 daha hassas derken burada Blue 2’yi baz almaktadır. Blue 2’den sonra Blue 2 Plus çıktı. İşte bu gerçekten güzel bir bıçaktı. Aşağıdaki görselde 2 numarada görülüyor. Üzerinde yeşil renkte kayganlaştırıcı bant vardı. Bıçağın sapı da elde daha sağlam tutmayı sağlayan yumuşacık bir malzemeden yapılmıştı. Daha sonra Blue 2 Maximum isimli tıraş bıçağıyla piyasa ilk defa oynar başlıklı jiletlerle tanışmış oldu. Aşağıdaki görselde 3 numarada yer alıyor. Blue 2 Maximum, aslında Gillette’in bir sonraki serisi olan Gillette Blue 3’e geçiş modeliydi. Tek farkı çift bıçaklı olmasıydı. Blue 2 Maximum ile Blue 3’ün sapları bire bir aynıdır. Üstteki kayganlaştırıcı şerit biraz daha incedir yalnızca. Blue 2 Maximum Excel isminde bir bıçak daha üretildiyse de bu benim koleksiyonumda yok ne yazık ki. Bu bıçağın farkı sapının renkleri; siyah ve gri olması. Blue 2 Maximum’u her gün tıraş olmak zorunda olanlara tavsiye ederim. Cildinizi çok daha az tahriş eder. Özellikle askerde olanlar kullansınlar. Hem ucuz hem de her gün tıraş olmak zorunda olduğunuz için zaten çok fazla pürüzsüz tıraş olmanıza gerek yok.

gille_08

1-Blue 2   /   2-Blue 2 Plus   /   3-Blue 2 Maximum

gille_06

Gillette Blue 3 Serisi

Piyasada artık tıraş bıçaklarının 3 bıçaklı olması standart haline geldi. Artık hemen hemen her markanın 3 bıçaklı tıraş bıçaklarını görüyoruz marketlerde. İşte bu standardın bu kadar popüler olmasında elbette Gillette Blue 3 serisinin payı çok büyüktür. Firmanın yaptığı en akıllıca iş bu tıraş bıçağını hemen her yıl farklı bir renkle ve kayganlaştırıcı bantta yaptığı ufak değişikliklerle yeniden piyasaya sürmesidir. Klasik kullanıcıların en sevdiği bıçaklar bunlar. Ortalama 6-7 defa aynı kalitede kullanılabiliyor. Sonrasında düşüyor randımanı. Haftada 3-4 defa tıraş olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

gille_09

Gillette Blue 3 koleksiyonum

Gillette Blue 3 ile birlikte kullan-at tıraş bıçağından tıraş makinesi/tıraş başlığı dönemi başladı. Aşağıdaki görselde Blue 3’ün hem kullan-at (yeşil beyaz) hem de tıraş makinesi/tıraş başlığı modelleri görülüyor. Tıraş kalitesi bakımından ikisi de aynı. Herhangi bir üstünlükleri yok. Ama tıraş makinesi + tıraş başlığı şeklinde satılan paketler fiyat olarak çok daha uyguna geliyor haberiniz olsun.gille_04

Gillette Mach 3 Serisi

İşte bana göre Gillette’in ağa babası bu seri. Çünkü Gillette Blue 3’te yapılan ufak tefek hataların tamamen giderildiği ve yalnızca makine/tıraş başlığı olarak üretilen bir seri bu. Kullan-at bıçağı yok. Tıpkı Blue 3 serisinde olduğu gibi Mach 3 serisinde de farklı renklerde makineler üretildi. Kırmızı-siyah, gri-siyah ve yeşil-beyaz. Mach 3 çok iyiyken daha iyi bir model olan Mach 3 Turbo üretildi ki artık günlük tıraş da olsanız iki günde bir de olsanız bu bıçak çok uzun süre dayanabiliyor. En uzun ömürlü tıraş bıçakları Mach 3 ve Mach 3 Turbo serisinde. Aşağıdaki görselde 1 ve 3 no.lu bıçaklar Mach 3, 2 no.lu bıçak ise Mach 3 Turbo’ya ait. Mach 3’lerde üst taraftaki kayganlaştırıcı bantlar özel olarak tasarlanmış ayrıca alt kısımdaki yatıştırıcı şerit de Blue 3’lerden farklı. Bıçağın başlığı daha geniş açıyla hareket edebiliyor.

gille_01

1-Mach 3   / 2-Mach 3 Turbo   / 3-Mach 3

Gillette Fusion Serisi

Gillette’in olayı iyice abarttığı seri: 5+1 tıraş bıçağına sahip konfor ve premium serisi bıçaklar. Ön tablada beş bıçak ve üstte de favori düzeltmek için tek bıçak yer alıyor. Ancak favori düzeltmek için eklenen bu tek bıçak pek işe yaramıyor. Beş bıçakla tıraş olmak güzel ama günlük ya ad haftada birkaç defa tıraş olanlar için ideal değil. Tasarımı her ne kadar bunu azaltsa da yüzünüzde sürekli olarak beş jiletin dolaşması sakallarınızı daha çabuk uzamasını sağlıyor. Bizzat denedim şahit oldum. Ertesi gün herkes sakalların uzamış neden tıraş olmadın diye ikaz etti beni. Ama öyle haftada bir defa, ayda birkaç defa tıraş oluyorsanız olmuşken en iyisini olun derim ve sizi Fusion serisine davet ederim.

Fusion serisi aslında biraz da teknolojik bir seri. Tıraş bıçağına ilk defa titreşim özelliğinin eklendiği seri bu Gillette Fusion Power serisi. Bıçağın sapına bir adet ince kalem pil yerleştiriyorsunuz ve ister titreşimle ister titreşimsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Titreşim cildinize daha iyi girişim yapmanızı sağlayıp daha pürüzsüz tıraş olmanızı sağlıyor. Ben bir fark göremedim açıkçası. Fusion serisinin son üyeleri Proglide modeli. Proglide Flexball modeliyle, bir tıraş bıçağı yalnızca yukarı aşağı değil, sağa sola da hareket edebilme yeteneği kazandı. Proglide Flexball modeli eğer beş bıçaklı olmasa, kesinlikle alacağım bir model olurdu. Sağa sola oynayabilen başlığıyla yüzünüze en çok uyum sağlayarak bir hamlede en fazla alanı tıraş etmenizi sağlıyor. Fusion serisinde, titreşim özelliği olan bıçaklar “Power” olarak sunuldu piyasaya. Koleksiyonumda bu serinin Fusion Power ve Proglide Flexball modelleri mevcut. Fiyat olarak Gillette’in en pahalı ürünleri. Yedek başlıkları çok pahalı. Kampanya falan denk getirip almak lazım. Gillette’nin böyle bir fiyat politikası var. Tıraş makinelerini çok ucuza alabiliyorsunuz. Özel setler halinde alınca daha da ucuza geliyor. Bu sebepten dolayı bu tip indirimli setleri takip etmekte fayda var.

gille_00

Gillette Fusion Power   / Gillette Proglide Flexball

Yazının bundan sonraki kısmında bıçaklar arasında karşılaştırma yapmanızı sağlayacak bazı görseller yer alacak.

gille_03

1-Blue 2 Plus   /   2-Blue 3   /   3-Mach 3   /   4-Mach 3 Turbo

gille_02

1- Blue 2 Plus   /   2-Blue 3   /   3-Mach 3   /   4-Mach 3 Turbo

gille_10gille_11

Bu arada Blue 2 ve Blue 3 koleksiyonumda eksik olan iki ürün var. Yurt dışına tatile, toplantıya giden arkadaşlardan ricam bakkala, markete falan gittiğinizde aşağıdaki şu iki modele de bakıverin benim için:

gille_07

Blogda daha önce Gillette tıraş bıçaklarıyla ilgili olarak yazdığım tüm yazılar şu şekilde:

https://proofhead.wordpress.com/2016/03/06/bilincli-tuketiciye-tavsiyeler-gillette-kadilar-hali-yikama/

https://proofhead.wordpress.com/2015/09/21/gillette-blue-3-koleksiyonumun-yeni-uyesi-pembis/

https://proofhead.wordpress.com/2015/06/20/gillette-blue-3-koleksiyonumun-yeni-uyesi-sensecare/

https://proofhead.wordpress.com/2015/05/04/gillette-fusion-power-deneyimim/

https://proofhead.wordpress.com/2014/12/17/asiri-gerekli-koleksiyonlar-serisi-gillette-blue-3/

EKLEME: 28.05.2018. Şu aşağıdaki görselde, üretilen tüm Gillette bıçakları teknik açıdan kıyaslanıyor. Daha iyi bir görsel inanın yok.

gillettehpsi

 

4 responses to “Gillette Tıraş Bıçakları Kullanıcı Deneyimleri

 1. Mehmet ALDEMİR

  Çok iyi gillette’in 6 senedir kullanıyorum haftada 3 kere traş oluyorum

  http://i0.poll.fm/js/rating/rating.js

 2. Tuncay

  Helal olsun usta üşenmeden hepsini yazmışsın. Eline sağlık. Çok hassas gösterdiğim bir konuydu daha da bilgilendim.

 3. Ali kaya

  Üstad eline sağlık çok güzel olmuş yazın..

 4. Teşekkür ederiz ayrıntılı hepsini yazdığın için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s