Ayrancı’yla Cin Baba Museum House Buluşması

Mehmet Ayrancı kimdir? Şuradan blogda onunla alakalı yazdığım diğer yazıları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Geçen hafta Mehmet’ten şu aşağıda gördüğünüz kağıt paraları aldım koleksiyon için. Bunlar 1920’lerde basılan Alman Markları. Ayrıca bir diğer ilginç banknot ise, Yugoslavya dağıldıktan sonra Sırpların eski Yugoslav paraları üzerinde “Yugoslav” ibarelerinin geçtiği yerleri karalayarak yeniden piyasaya sürdüğü bir para.

cin04

Sırp – 100 Dinar

cin04_2

1000 Mark – 20 adet sıralı deste

cin01

5000 Mark

cin02

Tacikistan – Moğolistan

Bu paraları aldıktan sonra Mehmet asıl bombanın beni birazdan tanıştıracağı adam olduğunu söyledi. Ve hiç aklımda yokken yollara düştük. Yenikent taraflarında rastgele bir sokağa girdik. Dışarıdan bakıldığında kimse burada, Türkiye’nin sayılı sigara, içki şişesi, bira bardağı ve gazoz şişesi koleksiyonlarından biri olabileceğini tahmin edemez.

Ev bir müze şeklinde olsa da aslında koleksiyonun sahibi Mehmet Cin’in kendisi de burada yaşıyor. Ancak kendisine evin yalnızca bir odasını ayırmış. Zira salonda sigara paketleri, alkol şişeleri ve bira bardaklarından oluşan devasa koleksiyon yer alıyor. İşin ilginç olanı, Mehmet Cin’in kendisi alkol kullanmıyor.

cin05

Şişenin dibindeki altın parçaları

cin14

Çeşitli şekillerde şişeler

cin13

Kılıç şeklinde şişe

cin07

Tamamen camdan imal edilmiş kılıç şeklindeki şişe

cin12 cin08 cin06

Mehmet abi, evin bir köşesinde tüm ziyaretçilerine verdirdiği hatıra pozunda ısrar ediyor. Koleksiyonun her bir parçasını ayrı ayrı anlatmak gerek aslında. Ancak kısaca göze çarpan en değerli parçalardan bahsetmek gerekirse, bana göre Ermenistan üretimli kılıç şeklindeki şişe (üstelik kını da var) koleksiyonun en sıra dışı parçası. Ayrıca yine çeşitli şekilde imal edilmiş şişeler de hem sevimli hem de şık duruyor. Ayrıca bir de içerisinde gerçek altın parçalarının bulunduğu bir şişe var. Yeri gelmişken ekleyeyim, buradaki şişelerin hepsi kapalı, hiç açılmamış. Yani dışarıdan şişle bulup doldurma şeklinde değil. İçkilerden gözünüzü alabildiğinizde bu sefer de sigara koleksiyonuna gözünüz çarpıyor. Adını sanını duymadığınız, yerli ve yabancı sigaraları, fuarlar ya da yıldönümleri için sınırlı sayıda üretilmiş paketleri gördüğünüzde bu iş için verilmiş emeği anlayabiliyorsunuz.

cin09 cin11

Şu anda Türkiye’de üretilmiş ve piyasada olan tüm soda gazozların da birer açılmamış şişesini raflarda görebilirsiniz. Kızılay’ın ürettiği portakal ve bisküvi aromalı gazoz mesela.

cin10

Mehmet abi, bir yandan da Türk banknotları ve gümüş paralarını da biriktiriyor. Mehmet’e ve bana birkaç tane banknot armağan etti. Böylece koleksiyonlarımız şenlenmiş oldu.

Ben görebileceğimiz her şeyi gördük diye düşünürken Mehmet bir başka odaya götürdü. Bu odada duvarda asılı duran tüfekler, gerçek bir süvari kılıcı, ütüler, kıyafetler ve türlü türlü eski eşyalardan oluşan bir başka koleksiyon sergileniyordu.

cin16 cin17 cin15

Mehmet Cin’e ait bu koleksiyon, görülmek üzere meraklılarını bekliyor. Cin Baba Museum House şeklinde aratırsanız Google Harita’larda çıkıyor. Elinizde yukarıda anlattığım türden koleksiyonluk malzemeler varsa Cin Baba’ya verebilir, değiş tokuş yapabilirsiniz.

cin03

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s