Şarjlı Vidalama Makinesini Adam Etmenin Yolu

Kutusu ve bilmem kaç parça ucuyla toplam 29,90’a satılan ucuz şarjlı vidalama makinelerini bilirsin sevgili okur. Yapı marketlerde kasaların yanında, fırsat reyonlarında bolca bulunur ve satılırlar. Normalde kullandığım akülü vidalama makinesine ilave olarak nereden nasıl geldiğini bilmediğim ufak bir vidalama makinem daha var. Bu makineyi şarj ettikten sonra bir kere bile vida sıkmamıza izin vermeden ölüyordu. Adaptörü ve kendisiyle yer kaplamaktan öte bir işlevi de yoktu.

Eski evdeki tüm ıvır zıvırları yeni eve naklederken elimdeki işe yaramaz onlarca şeyi atmaya başladım. Nasılsa umudu kestim diye düşünerek bu şarjlı matkabı da sökerek içini kontrol etmek istedim. Matkabın içini açınca ortaya tam bir Çin işi çıktı. Dört adet en dandiğinden şarjlı pilin, seri bağlantılı olarak lehimlenip matkabın sapına tutturulduğunu görünce kahkaha attım. Demek ki bu piller artık öldüğü için matkap çalışmıyordu.

mtkp01mtkp02mtkp03mtkp03_2mtkp04mtkp05mtkp06mtkp07mtkp09

Bu tür şarjlı matkapları şarj kablosu takılı halde kullanamıyorsunuz. Cihaz illa ki bataryadan çalışmak durumundadır. Batarya bağlantısını söktükten sonra harici bir güç kaynağıyla beslemeyi deneyince de matkabın olması gereken daha yavaş ve zayıf çalıştığını gördüm. Çok basit olarak, dörtlü bir pil kutusuna matkabın güç kablolarını bağlayıp güçlü pillerle çalıştırmayı deneyince, o dandik makine bir şahlandı, kendine geldi. Üzerindeki ölü toprağını attı.

Böylece makineye kullanılacağı zaman pil takılmaya yarayacak şekilde dışarıdan beslemeli bir güç kaynağı yaptım. Burada ister şarjlı ister sıradan pilleri kullanabiliyoruz. Şarjlı pilleri yine makinenin adaptörünü kullanarak şarj edebiliyoruz. Bu arada şarjlı piller 1.2 V iken sıradan piller 1.5 V gerilime sahip. Yani normalde bu matkap yaklaşık 5 V’la çalışırken bu yeni düzenlemeyle matkaba 6 V iletmiş oluyoruz. Ortaya çıkan güç artışının sebebi de bu.

Bu çalışma aslında, üç kuruşluk bir şeyden beş kuruşluk kar sağlama çabası değil. Cihazların çalışma mantığını değiştirerek yeni sonuçlar elde etmeye yönelik bir merak. Hobi elektroniğinin de iyi bir uygulama örneği. Yakın zamanda yine böyle bir kaç işimi seninle paylaşacağım sevgili okur. Dişini sık ve çoraplarını değiştir. Sevgilerimle 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s