2016 Yılımın Özeti

Kan, şiddet, göz yaşı ve umutsuzlukla dolu, lanet olası bir yılı geride bıraktık sevgili okur. Kutuplaşan bir toplum, vahşetin hızla normalleşme sürecine girip insanların haber dinlemekten sıkılıp TV8’e hatta yetmiyormuş gibi 8,5’a koştuğu, aşşağılık yalanların hayatları mahvettiği bir yıl bitti. İyi şeyler de oldu muhakkak. Ancak kötülük o kadar fazlaydı ki geriye baktığımda bir tutam saçtan ve eğrelti birkaç nottan başka bir şey kalmadı aklımda.

My Resort‘un her yıl yeni okuyucuları olduğundan bir kere daha bahsetmekten üşenmiyorum. Şu an okumakta olduğun “Yılımın Özeti” bu blogun geleneksel yazılarından birisi ve hatta en sevilenidir. Her yıl 31 Aralık tarihi, hem yılın son günü hem de benim meslek hayatımın yıl dönümüdür. Geride bıraktığımız 31 Aralıkla birlikte çalışma hayatımın 4. yılı da bitmiş oldu.

Şimdi blogun istatistikleriyle beraber bütün bir yıl boyunca buralarda, hayatımda neler olup bitmiş şöyle bir bakalım.

Ocak 2016: 12 yazı yazmışım bu ay. Toplam sayı olarak bloga en az yazıyı galiba bu yıl yazdım. Yazı bitince toplam blog istatistiklerden bakarız yine.

cajon03ott2000

Şubat 2016: 10 adet yazı yazmışım. Hatırlıyorum, bu ay çalıştığım dairede işler epey kızışmıştı. Öğlen yemeklerine gitmeyi kesin olarak bıraktım bu aydan itibaren. Öyle hatırlıyorum yani. Bu ay plaklar bakımından en iyi geçen ay olmuştu. Arşivimdeki en değerli ve nadir plakları bu ay bulup aldım. Üstelik bu plakları da temin ederken çok kıymetli insanlarla tanıştım.

03abbathmin

Mart 2016: Bu ay 12 yazıyla yayın hayatıma devam etmişim.

darktranqNisan 2016: Bahar ayları gelmiş bile. Bu ay 10 yazı yazabilmişim. Ülkemiz yavaş yavaş terörün hedefi haline geliyordu bu aylarda.

Mayıs 2016: Bu ay dolu dolu geçmiş. Alperlerin, Togayların ve Sabhankra’nın yeni albümü yayımlanmış. Yeni ve kaliteli şeyler dinlemeye başlamışız. Havalar ısınmış. Epey dışarı çıkmışız. Öyle ki bloga sadece 6 tane yazı yazabilmiş. Ayıp bana.

3Kanat_CD_Digipackrevengegod00

toplu

Haziran 2016: Yeniden asılıp 10 yazıya çıkarmışım bu ay. Güzel. Üç güne bir yazı eder. Ancak yazıların arası biraz seyrek olunca pek verimli olmuyor. Bir de bu ay Game Of Thrones kasıp kavurdu ortalığı. Tüm dizi boyunca yayımlanmış en iyi iki bölüm bu sezonda yayımlandı.

north

Temmuz 2016: Temmuz rehaveti içimi kaplamış ki sadece 6 yazı yazmışım sevgili okur. Ancak bu durum sadece rehavetten değil, Kasım 2014’ten beri oturduğum ilk evimden nihayet taşınmamla da alakalı bir durumdu. Çok yoğun ve yorgundum zira. Doğum günü yazımı bile yazamadım. O kadar. Eh bir de 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi var ki bırak blog yazmak için vakit bulmayı belki de hayatımız tamamen değişecek, b.k sabhankra_koleksiyon (2)çukuruna batmış olacaktık. Bu ay, İl Müdürlüğünde yeni bir arkadaşımız oldu: Mehmet Abi. Kütahya’dan Bilecik’e tayini çıktı. Mehmet Abi’yle kısa sürede samimiyetimiz artacaktı.

japonba01

Ağustos 2016: Bir önceki ay yaşadığımız taşınma olayından, darbe girişiminden ve taşınma sonrası yeniden kurulma telaşı bu aya çok ciddi biçimde yansıdı. Bu ay sadece ve sadece 3 yazı yazdım. Bir önceki ay yazamadığım taşınma yazısı ve doğum günü yazısını bile bu ayda yazdım. Çok yoğun, yorgun ve hızlı geçen bir aydı bu. İl Müdürlüğündeki en değerli dostlarımdan olan İlkan Abi ve Canan Abla‘nın da bu ay içerisinde tayinleri çıktı.

agust02agust08

Eylül 2016: Bu ay 6 yazı yazmışım bloga.

01mesut

Yılın en iyi dolunay manzarası

Ekim 2016: Bu ay da yalnızca 5 yazı yazmışım. Ne yazık ki yıl sonuna kadar da iflah olmaz a3548660550_10bir şekilde yazılarım bu sayının çok da üzerine çıkamamış.

Kasım 2016: Bu ay 6 tane yazı yazmışım. Çok uzun süre sonra Antalya‘ya gittim eğitim için. En sevdiğim eğitimlerden olan Atık Yönetimi Eğitimine katıldım.

fb_img_1479750247074asia01

mi07

Murat İlkan ve Metin Türkcan Akustik Konseri

mi01Aralık 2016: Yılın son ayında 6 yazı yazarak yılı kapatmışım. İl Müdürümüz değişince iş yerindeki yoğunluğumuz da kısa süreliğine arttı. Yeni gelen müdürümüz, dördüncü meslek hayatımdaki dördüncü İl Müdürüm oldu.

rein01

Dissection – Reinkaos Picture Disk LP

Evet sevgili okur, blogda yer alan başlıklar açasından yıl bu şekildeydi. Şimdi bloga ilişkin bir takım istatistiki bilgiler vereceğim. Bu yıl toplam 90 yazı yazmışım.İlginç bir şekilde bu yılın en çok okunan yazısı, 5 sene önce yazdığım “İyi Bir Münazara İçin İpuçları” olmuş. Önceki yıllarda hep yazılım ve donanımla ilgili yazılarım hit olurdu. Bu yıl yazdığım yazılar içinde de en çok okunanlar “Sabhankra – Revenge (2016)” ve “Bozüyük’teki Bien Kızı” olmuş.

Blogun ziyaretçi profiline bakalım biraz da. Önceki yıllarda My Resort, en çok ziyaretçisini Türkiye’den sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden alırdı. Bu sene bu durum değişmiş. Türkiye’den sonra en çok ziyaretçi Rusya’dan ve sırasıyla ABD ve Almanya’dan olmuş. Bu sene muhtemelen şans eseri de olsa blogu ilk defa ziyaret eden ülkeler Aruba ve Saint Vincent olmuş. İlginç değil mi?

Bloga en çok ziyaretçi gönderenler de sırasıyla Google, Facebook, Yandex ve Twitter olmuş. Yandex ve Twitter önceki yıllara göre rekor kırmış hatta. Burada dikkate değer bir durum ise Facebook’un halen blog için önemli bir reklam aracı olması. Blogda en çok tıklanan linkler ise türlerine göre şunlar olmuş:

Bu yıl blogun en istikrarlı yazıları her ay yazdığım dolunay yazıları oldu. Bu yazıları kimi zaman “Edebik Fantastik Sanatsal” kategorisinde, kimi zaman da “O An Yaşananlar” kategorisinde yazdım. Ancak her ay olmak üzere tam 12 tane dolunay yazısı yazdım. Bu yıl da bu dolunay yazıları devam edecek.

Bu yıl müzikal olarak Türk metal piyasasının canlandığı bir yıldı. Özellikle Sabhankra bir stüdyo albümü, bir de live albüm yayımlayarak rekoru kırdı. Efendi’nin ilk albümü Hangi Rüya ise özellikle yılın ilk aylarında bizi fazlasıyla heyecanlandırmıştı. God Mode’un ikinci albümü, ilginçtir ilk çıktığı günlerde pek fazla dikkat çekmese de, yılın son aylarında piyasadaki pek çok kişinin keşfedip gündemine aldığı bir albüm oldu. Suicide, müthiş bir sürpriz yaparak, yıllar sonra ikinci albümünü yayımladı. Carnophage ise vitesi biraz daha yükseltip muhtemelen Türkiye’de son zamanlarda yapılmış en teknik albümlerden birini yayımladı. Özellikle dinleyip takip ettiğim için bunları yazdım.

Yabancı piyasada ise galiba en büyük keşfim ilk defa bu sene dinlemeye başladığım Gojira oldu. Magma albümünden Silveria ve Stranded isimli parçaları bu senemin Top 10 listesine girer. Metallica‘nın yeni albümündeki Moth Into Flame de şu an aklıma gelen bir başka hit. In Flames‘in yeni albümü ise gayet sevindirdi. Eli yüzü düzgün bir albüm. The End ve The Truth favori şarkılarım. Sabhankra ve In Flames’i saymazsak bu yıl en çok dinlediğim albümler Dissection’ın Reinkaos ve Asia Minor’ın Between Flesh And Divine albümleri olmuştur.

Bu yıl müzikal anlamda yaptığım bir kaç iddialı keşif şu şekilde:

LP – Lost On You
Tove Lo – Stay High
Kilot – Acı Gerçekler
Myrath – Believer
Bloodbath – Mouth Of Empty Praise
Fuat Güner – Sakın Gelme
Empyrium – The Turn Of The Tides
God Is An Astronaut – Vetus Memoria

Evet yazı uzuyor. Ama az kaldı. Sabret sevgili okur. Şimdi ben her sene kendime hedefler koyuyor ve bir önceki sene koyduğum hedefleri yerine getirip getirmediğimi kontrol ediyorum. Şimdi, bir önceki sene koyduğum hedeflerin durumuna bakalım:

 • YDS’den 80 puan ve üzerinde bir puan almak. (Sınava başvurdum ancak sınava giremedim)
 • KPSS’ye girmek (Girdim)
 • Tamamen Eskişehir’de yaşamaya ve çalışmaya başlamak (Hala beklemedeyim)
 • Bir müzik grubunda tam zamanlı olarak çalmaya başlamak (Birkaç ufak pürüz var)
 • Tüm film arşivini indekslemek (Bu olaya bakış açım değişti. Ama yapamadım sayıyorum)
 • Yeniden öğrenci olmak (Oldum. Doktoraya başladım)
 • Ender’le birlikte yapmak istediğimiz projeyi gerçekleştirmek için gerekli bağlantıları kurmak. Projeyi de muhtemelen 2017’de gerçekleştirmek. (Burada da birkaç ufak sıkıntı çıktı ama devam ediyor)

Şimdide sıra önümüzdeki yıl yapmayı hedeflediğim işleri yazmaya geldi. Umarım bir sonraki yılımın özetini yazarken bu hedeflerimi büyük oranda gerçekleştirmiş olurum.

 • Tamamen Eskişehir’de yaşamaya ve çalışmaya başlamak.
 • Tüm film ve müzik arşivimi indekslemek. (Geçen seneki hedefi biraz daha büyüttüm)
 • Üçüncü Baskı ile bir EP yayımlamak. (Yağız ve Ender)
 • MCA Productions Distro ile albüm basmak.
 • Twin pedal almak.
 • Türker ile birlikte planladığımız seriyi çekebilmek.
 • Sakat kalmamak. (Ölmek neyse de)

Evet, bütün bir yıl yaptığım, dinlediğim, okuduğum, izlediğim ve düşündüğüm şeyler bu şekildeydi sevgili okur. Yukarıda adı geçmeyen ya da çok az geçen, ancak her şeyi birlikte yaptığımız, yediğimiz içtiğimiz dostlarım Alper, Volkan, Sercan, Utku, Hazal, Selda, Yağızhan, Ender, Koray, Efendi grubunun değerli üyeleri, kardeşlerim Murat, Mustafa ve Gökçe, uzak düştüklerim Cihan, Seval, Şemre, Emre, Umur, Selçuk ve aklıma gelmeyenler; umarım, 2017 her ne kadar vahşetle başlamış olsa da böyle devam etmez, her birimize uğurlu gelir. Umarım ülkemiz için hala umut vardır. Güzel günlerde görüşmek dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s