Alper’in Yeni Yatağı: Palet Projesi

palet08Bu sene yaptığımız büyük ebatlı işlerden birisi bu oldu sevgili okur. Bundan bir ay kadar süre önce başlayıp yaklaşık bir haftada bitirdiğimiz, tertemiz bir işten bahsedeceğim bu yazıda. Alper, uzun süredir kardeşiyle birlikte kaldığı evinde bir dekorasyon yapacağını söyleyince, kendisine “ahşap paletlerden bir yatak” yapabileceğini söyledim. Mustafa da paleti nereden bulabileceğimize dair çok parlak bir fikri olduğunu söylediğinde, plan aşağı yukarı kafamızda oluşmuştu.

Bir işi keyifli kılan şey, elbette fikrin orijinal olması ve emek sarf etmeyi gerektirmesidir sevgili okur. Evet, bizim fikrimiz çok orijinal değildi, daha önce yapılan bir dekorasyondu. Ama inan her birimizin verdiği emeğin karşılığında, ortaya çıkan işi görünce hepimiz hem Alper adına sevindik, hem de kendi adımıza gururlandık.

Önce gidip bir hurdacıdan ahşap palet aldık. İnternette bu tip projeleri yapanlar gidip yapı marketlerden tertemiz paletleri alıp doğrudan kullanıyorlar. Eh bunun pek de zor bir tarafı yok. Ancak bu şekilde temizlenmiş ve uygun ebattaki paletlerin fiyatları 50-100 TL/adet civarında oluyor. Biz ise çok da leş durumda olmayan 10 tane paleti toplamda 100 liraya aldık.

Ancak bunları almak yetmiyor tabi ki. Kullanmaya başlamadan önce zımpara makinesiyle güzelce zımparaladık. Bu noktada şaka bir yana, Mustafa’nın emeği çok fazlaydı. Alper’in emeği çok fazla değildi. Zımpara işi bittikten sonra da her bir paletin yatakla temas edeceği kısımları güzelce vernikledik. Size bir tavsiye: Bu tip büyük ebatlı işlerde kesinlikle sprey verniği tercih etmeyin. Doğrudan fırçayla uygulanan vernik çok daha etkili oluyor. Ağaca da daha doğal bir görünüm veriyor.

Bu işlem de bittikten sonra paletler bir gece boyunca açık havada kurumak üzere bekledi. Daha sonra yatağın altı kısmına 3×2 ebadında ve iki kat olacak şekilde paletleri dizdik. yatağın baş kısmına ise 1×2 ebadında ve yine iki kat olacak şekilde yerleştirdik. Bu aşamada özellikle baş kısmındaki paletlerin sabitlenmesi gerekiyor. Bu sabitleme işi için kalın bir çıtayı her iki palete de çiviyle sabitleyerek kullanabilirsiniz. Paletlerin her birinin aynı ebatlarda ve yapıda olması gerekiyor. Yoksa yatağın geleceği alt kısmın tesviyesi epey uğraştırıyor.

palet11

palet09

Yatağı kurulacağı yere sabitledikten sonra asıl mesela süslemede. Alper’in bu yepyeni düzen için tercih ettiği dekorlar gün ışığı renkli ledler ve IKEA’dan aldığı karşılıklı kurulmuş iki tane çalışma lambası oldu. Sonuçta gayet güzel bir iş çıktı ortaya. Alper’e iyi uykular, tatlı rüyalar dilerim.

palet07

Bu yıl yaptığımız en büyük ebatlı iş bu oldu sevgili okur. 2018’de de güzel projeler planlıyoruz. Özellikle benim şimdiki odamda bir takım değişiklikler yapmak niyetindeyim. Matkap, dekupaj testere, zımpara, vernik, talaş, çivi ve vidanın blogu, My Resort’ten herkese sevgiler saygılar !

palet10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s