2017 Yılımın Özeti

owl-illustration.jpgDaha başlarken katliama sahne olan, yıl boyunca göz yaşının, ölümlerin, vedaların eksik olmadığı, bir önceki yıldan hiç de arta kalmayan, toplumun artık geri dönülemez şekilde ayarlarının bozulduğu, müzikten başka hiçbir şeyin tat vermediği bir yılı, 2017’yi de geride bıraktık sevgili okur. Bu yıl çok fazla sağlık sorunu ve hastane problemleriyle uğraştım. Yıldım. Ama nihayet bitti ve blogun geleneksel yıl özeti yazısına hoş geldin. Uzun bir yazı olacak ama keyifli bir yazı olması için de elimden geleni yapacağımdan şüphen olmasın.

31 Aralık tarihleri yılın son günü olmasının yanında benim için meslek hayatımın başlangıcının yıl dönümüdür. Bu yıl mesleğimde beşinci yılımı doldurdum. Şüphesiz yılın en önemli olaylarından birisi, uzun süredir beklediğim bir şey gerçekleşti ve Eskişehir’e tayin oldum. Kadere bak ki sevgili okur, Eskişehir’de de tıpkı Bilecik gibi, yılın son iş gününde, 29 Aralık tarihinde iş başı yaptı. Bazı sağlık sorunları nedeniyle böyle oldu. Zaten bu sağlık sorunları da yılın son iki ayında bize bir türlü huzur vermedi. O açıdan 2017 bir an önce bitmesini istediğimiz bir yıla dönüştü.

Bu yıl, blogta reytingler önceki yıla göre ciddi bir artış gösterdi. Özellikle yeni okurlara teşekkür ederim. Eski okurun ise gönlümde tahtı altındandır! Ancak yazıların en çok geciktiği yıl galiba bu yıldı. Olaylar olup bittikten sonra yazma fırsatı bulabildim çoğunlukla. Bunun bir sebebi malum, yıl boyunca Bilecik’e yaptığım git gel durumu idi. Diğer sebebi de bu yıl kayıt olduğum Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü ile halen devam eden Doktora derslerimdi. Olsun lan, okumak güzel şey.

Evet, haydi bakalım bu yıl blogta neler oldu neler bitti. Aylara göre önemli olaylar nelerdi?

Ocak 2017 :

forma00Yılın ilk ayında yalnızca 7 tane yazı yazmışım. Ayıp.

Şubat 2017 :

safran14

Yazı sayısı azalmış. 6 adet yazı yazmışım. Hatırlıyorum bu dönemde garip bir ruh halindeydim. Bu hem eve hem de işe yansıyordu.

Mart 2017 :

deck03Giderek düşüyor yazı sayısı. Ne olmuş ne bitmiş anlamadım. Toplam 5 yazı yazmışım. Dağılmış darmadağın olmuşum bu ay.

deneme07

Nisan 2017 :

6 yazılık bir performans sergilemişim. Bahar ayları çok hızlı ve çabucak geçmişti sevgili okur. Ama yüreğimizin buzu yavaş yavaş çözülüyordu.

pusludolunay02

seval01

Mayıs 2017 :

Dibe vurmuşum: 3 yazı! Hepi topu tüfeği 3 yazı yazmışım. Bu ayın diğer bir üzücü gelişmesi ise Volkan‘ın Türkiye’den tamamen ayrılıp Amerika’ya yerleşmesi oldu. Hala özlüyoruz. Ne söylesem boş şimdi…

faty00

Haziran 2017 :

Toplam 5 yazı yazmışım ama çok kıymetli yazılar hepsi. Bu ay yılın en güzel ikinci ayıydı diyebilirim sevgili okur.

istan00

Temmuz 2017 :

owlproofheadVe en sevdiğim ay. Yazıklar olsun ki yalnızca 4 tane yazı yazmışım. Bu ayın büyük kısmını şehir dışında geçirdiğimi de söylemeden edemeyeceğim. Yılın en güzel ayıydı o kesin. Salda planı için Alper’e hala teşekkür ediyorum. Ayrıca binlerce başka otel varken, o otelde Batuhan‘la karşılaşmamız ve hemen akabinde, iki eski Linkin Park fanı olarak bir araya gelmemizin ertesi günü, Chester Bennington‘un (halen tek kare fotoğrafı yayımlanmamış) intihar etmesi inanılmaz bir şoktu.

killbill100

antalya05salda09

salda08

Salda Gölü

Ağustos 2017 :

4 yazı yine. Tatilin rehaveti sarmış yine her yerimi.

olmaz0

Eylül ve Ekim 2017 :

Blogun yerin dibine geçtiği bu iki ayda, üçerden toplam 6 yazı yazmışım. Askerde olduğum dönemi saymazsak bu içe doğru s..mak kategorisinde bir rekor.

Getik Fanzin’de yayımlanan öykümüzün görseli

ioa00

ankar007

adana45

Kasım 2017 :

Yılın sonuna doğru ne yazık ki performansta bir iyileşme olmadı sevgili okur. 4 yazı yazmışım. Bu ayın başlarında Eskişehir’e tayinimin çıktığı haberini aldım. Ancak haberin kesinleşmesi ve benim ilişik kesmemin uzaması nedeniyle bloga yazı epey gecikti. Bir de bu ayın son haftası Fotoğrafçılık ve Kameramanlık’tan vize sınavları vardı. Ayın sonra haftası yıllık izin alarak ders çalıştım.

 • Vega konserine gittik. Yılın en büyük konser hayal kırıklığıydı. 12 sene sonra çıkan albümün tanıtım turnesinde çok çok kötü çaldılar. Alper’le çok üzüldük.

 • Yağız’la Dolunay’a özel bir cover çalışması yaptık. Bu da Instagram hesabım için bir başlangıç oldu. Bu şekilde cover çalışmalarına başladık.

palet08note5_003

Aralık 2017 :

alpgita005Yılın son ayında toplam 5 yazı yazmışım. Şimdi bakıyorum halen taslaklarda 2 yazı bekliyor yazılmamış olarak. Tayinin heyecanını daha tam yaşayamadan birkaç aksilik peydah oldu, kafamda bir dolu dertle geldi geçti bu ay. Bu ay boyunca yeni iş yerimdeki arkadaşlarımın arayarak ve mesaj atarak verdikleri destekler ve tebrikler benim için çok çok kıymetliydi. Her birine teşekkürü borç bilirim. Geride bıraktığım dostlarımın ise iyi dilek ve temennileri için bir kere daha teşekkür ederim.

veda0003

20171203_224948

Gökyüzünde sen.

Blogda yazılan yazılar açısından bu yıl böyle geçti. Bloga yazmadığım halde önemli olan birkaç olay daha var. Onları da anlatayım. Yan flüt aldım. Evet, birkaç aydır yan flüte başladım sevgili okur. Fife’den ufak da olsa bir yatkınlığım vardı. Yavaş yavaş öğreniyorum. Hedefim 2018’de benim yan flüt çaldığım bir cover yapmak Alper’le. Bir de spor yapmaya başladım. Ekim ayından beri ciddi bir programın içindeyim. Bileklerim bir suda. Yine müzikal bir olay daha oldu. Gerçi küçük bir şey ama olsun bahsedeyim. Geçen ay Filiz Hoca‘nın doğum günüydü. Bu yıl onun sayesinde tanıştığım çok değerli bir ağabeyim var: Bülent Abi. Harika bir insan. İşte Bülent Abi’yle birlikte Filiz Hoca’nın daha önce yazdığı sözlere bir şarkı besteledik ve doğum gününde sürpriz olarak sahnede çaldık söyledik. Bu sayede ucundan kulağından da olsa Dublin‘de sahneye çıktım 🙂

efendiko01Yazamadığım bir de Efendi konseri oldu. Bu da Kasım ayındaydı. Eskişehir’in en iyi sahnelerinden birine sahip olan Public Tube‘da oldu konser. Uzun süre sonra sahnede izledik Efendi’yi. İçimizi kanatan tek şey, tüm salonun, gelen her bir seyircinin “Bir daha” diye bağırmasına rağmen, son şarkı “Olmaz mı?”yı yeniden çalmamaları oldu. Onun dışında çok eğlenceli bir konserdi.

efendiko02

Şimdi de gelelim bazı istatistiki bilgilere sevgili okur. Yazı sayısında dramatik bir düşüş yaşansada geçen yıla ve bir önceki yıla göre görüntülenme sayısında inanılmaz bir artış var: tam iki katı! Çok ilginçtir özellikle yılın son üç ayında okuyucu sayısı epey arttı.

Bu yıl toplam 55 yazı yazmışım. Yani ortalama 6 günde bir yazı. Geçen sene 90 yazı yazmıştım. Yani yarı yarıya düşmüş bu performans. En çok okunan yazı, geçen sene bayrakolduğu gibi bu yıl da “İyi Bir Münazara İçin İpuçları” olmuş. Google aramalarında en üstte çıkıyorum. Bu yüzden bu sene bu yazıyla ilgili bir güncelleme yaparak yeni bir yazı yazacağım. Bu yıl yazdığım yazılarda ise en çok okunan yazı “Seval’in Düğünü” ve “Tayinim Çıktı: Merhaba Eskişehir” isimli yazılar oldu. Yan tarafta gördüğünüz bayraklar da bu sene ziyaretçilerimin yoğunluklu olarak geldi ülkeleri temsil ediyor.

Bu yıl da en çok ziyaretçi Google’dan gelmiş. Daha sonra Facebook ve Twitter sağ olsunlar epey okuyucu paslamışlar. Özellikle Facebook ve Twitter okuyucusu çok önemli. Çünkü bunlar bilerek ve isteyerek tıklayıp okumaya gelen okuyucular.

levmont_496383Bu yıl blogda en çok tıklanan görsel şu yandaki,  alerji ilacım Levmont‘un ilaç kutusu olmuş. Lan ne acayip! Ben de dışarıya en çok Piriform‘un sitesine, Recuva yazılımı için ziyaretçi göndermişim. (http://www.piriform.com/recuva/download)

Geçen yıl gibi, bu yıl da en istikrarlı yazılarım Dolunay yazılarım oldu. Bu yazılar, hem bir dertleşme, hem olanı biteni anlatma hem de verilen bir sözü tutmak adına bu yıl da devam edecek sevgili okur. Dolunayseverler her geçen gün artıyor. Sırf benim yazılarımla birlikte bu işi takip etmeye başlayan okuyucular var sağ olsunlar.

sabhankramountainMüzik dedim yazının en tepesinde. Bu yıl güzel keşiflerin yılı oldu şüphesiz. Yaşru, en büyük keşiflerden oldu. Ben keşfettiğimde iki albüm yayımlamışlardı. Yılın sonuna doğru bir albüm daha yayımladılar. Sabhankra’nın “From The Frozen Mountains” isimli albümü bu ay içerisinde yayımlanacak ancak albüm daha basılmadan grup tarafından üç şarkı paylaşıldı ve pek çokları tarafından grubun en iyi albümü olarak nitelendirildi. Yılın son aylarında Immolation isimli grubun Atonement isimli albümü epey kulaklarımı meşgul etti. Fevkalade bir death metal albümü. Yerli gruplardan Engulfed yine bu yıl epey kulak verdiklerim arasında. İlginç bir keşif yaptım ve Body Count isimli grubu buldum. Bloodlust isimli çok iyi bir albümleri var. Ciddi anlamda başarılı buldum, hala dinliyorum. Albümden dört tane de video klip çıktı. İzlemesi keyif veriyor ne yalan söyleyeyim.

Metal müzik haricinde en çok Vega dinlemişizdir herhalde. Yeni albüm bekleneni verdi. Albümdeki favorilerimiz de Delinin Yıldızı ve Sevgilim oldu. Yalan yok Sezen Aksu‘nun “İhanetten Geri Kalan” şarkısını da özellikle girişteki o melodi sebebiyle pek sevdim. Eski olduğu halde benim ilk defa dinlediğim ve yıl boyunca da dinlemeye devam ettiklerim şunlar:

2017’de Instagram profilimde de epey hareket oldu sevgili okur. Harika dönüşler aldım. Bu sayede harika arkadaşlar edindim. Bu yıl da Instagram için dopdolu bir yıl olacak. Instragramda paylaştığım şeyler blogun yan sütununda da görüntüleniyor.

Evet, yakında Yürüyen Kentler serisi sinemalarda vizyona girecek. Peter Jackson, bu dört kitaplık seriye yüzünü dönmüş durumda. Cast seçimleri tamamlanmış ve çekimler devam ediyormuş. Şu anda pek kimse Yürüyen Kentler serisini bilmiyor. Ancak iddia ediyorum, Yürüyen Kentler serisiyle ilgili olarak da Türkçe bulabileceğiniz en kapsamlı bilgiler Proofhead My Resort’te! O yüzden özellikle filmin vizyona girdiği dönemde blogun önemli derece okuyucuya yardımcı olacağını düşünüyorum. Şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gelelim en çok sevdiğim kısma. Bir önceki yıl koyduğum hedeflere ne olmuş? Bu yılki hedeflerim neler olacak? Haydi bakalım önce geçen yıl koyduğum hedeflerin durumuna bakalım:

 • Tamamen Eskişehir’de yaşamaya ve çalışmaya başlamak. (Evet, artık Eskişehir’deyim 🙂 )
 • Tüm film ve müzik arşivimi indekslemek. (Tamamını olmasa da büyük kısmını arşivledim. Filmlerden çok az bir eksiğim kaldı.)
 • Üçüncü Baskı ile bir EP yayımlamak. (Ne yazık ki olmadı.)
 • MCA Productions Distro ile albüm basmak (Aslında bastım. Hem de bir kaset bir de DVD bastım. Ama dağıtmadım.)
 • Twin pedal almak (Aldım ve çatır çatır kullanıyorum)
 • Türker ile birlikte planladığımız seriyi çekebilmek (Çekemedik, başka işlere yöneldik)
 • Sakat kalmamak. (Ölmek neyse de) (Kalmadık çok şükür)

Bu yıl ki hedeflerimi çok düşündüm. En başta bir hedef koymamayım dedim. Ama sonra kendime haksızlık etmek istemedim. Buyrunuz 2018 yılı hedeflerim:

 • Açık Öğretim ve Doktora derslerini kayıpsız olarak tamamlamak.
 • En yakın dostum Alper’le uzak bir yere seyahat etmek. (Bunu o yazdırdı 🙂 )
 • Bir müzik grubunda tam zamanlı olarak çalmaya başlamak.
 • Teleskop almak
 • Kendime bir yeni bir bilgisayar toparlamak ve bunu olabildiğince ucuza yapmak.
 • İthaki Yayınları’nın Jules Verne Kitaplığı serisi ile Harry Potter’ın serisini eksiksiz olarak tamamlamak.

Özetle, 2017 yılı böyle geldi ve geçti sevgili okur. Üzüldük, epey üzüldük, mutlu da olduk ama. Hep birlikte olduk. Alper, Utku ve Hazal’la sayısız kere eğlendik. Ailemle, geride bıraktığım iş yerindeki dostlarımla, Sercan’ın geldiği o kısacık vakitlerde, Mustafa’nın geldiği dönemlerde çok güzel zamanlarımız oldu. Üstelik Merve sayesinde yepyeni bir arkadaş grubumuz daha oldu. Ayşe, Sertan, Menekşe, Mustafa, Filiz Hoca ve bunlar sayesinde tanıdığımız diğer samimi arkadaşlarımız… Her biriniz sağ olun. Varlığınız, bir sonraki gün uyanma sebebim. Umarım bu yıl artık, artık biraz daha gülümsetir her birimizi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s