Headbang ve Plak Mecmuası

headbangGeçen senenin son aylarında yayımlanan çok önemli iki dergiden bahsedeceğim sevgili okur. Her ne kadar gecikmiş bir yazı olsa da, bahsedeceğim dergilerin formatı ve  yayım sürelerini göz önüne alırsak fazladan bir okuyucuyu bile kazanmak kar olacaktır.

Bahsedeceğim dergilerden ilki zaten yıllardır kesik kesik de olsa yayın hayatına devam eden baş tacı dergimiz Headbang. Blue Jean dergisinin eki olarak yayımlanan dergi, bir süre sonra kendi başına yayımlanmaya devam etti. İki ayda bir yayımlanan bu yepyeni pırıl pırıl formatı çok sevmiştik. Ancak son olarak 2016 yılı Ağustos sayısı yayımlandıktan sonra bir daha yayımlanmadı. Zaman zaman Çağlan Tekil derginin akıbetine ilişkin bilgiler veriyordu sosyal hesaplarından. Nihayet 2017 yılı Kasım ayında dergi yepyeni bir formatta, tam 160 sayfa, kuşe kağıt ve kitap formatında yayımlandı. Hatta öyle ki dergiye sayı verilmedi. Üzerinde yayım periyodu belirtilmedi. Başta D&R olmak üzere pek çok platform bu yeni formatın ne olduğunu anlayamamış olacak ki çizgi roman bölümünde okuyucuya sundular bu yeni formatı. Bookazine denilen bir format bu. Sürekli güncel kalabilecek nitelikte konuları, daha çok makale ve derleme türünde yazılmış. O açıdan çok kıymetli bir iş. Diğer yandan bağımsızlığını ilan eden bir dergi için çok daha özgür bir platform olmuş. Yıllar önce aynı ekibin yayımladığı “The Worst Of Laneth” isimli çalışma gibi bu da tam arşivlik bir iş olmuş. Çağlan Abi’nin ve arkadaşlarının ellerine sağlık. Karakarga Yayınları‘ndan çıkan dergi yakın zamanda 3. baskısını yaptı ve bu alanda bir rekor kırmış oldu. Halen internetteki kitap sitelerinde satışı devam ediyor.

headplak005İçeriğinde neler var peki? Birbirinden farklı tam 26 yazı yer alıyor. Bunların bazıları metal müzik severler için “kutsal bilgi kaynağı” kıvamında ve muhtemelen konu üzerine Türkçe yazılmış en kapsamlı yazılar. Örneğin benim favorilerim; Gürültülü Soundtrackler, Black Metal’in Yaşam Damarı, Albüm Albüm Ghost, Metal Hakkında Yapılmış En İyi On Belgesel, Gerçek Kesit: 90’lı Yıllarda İstanbul’da Satanist Avı, İki Dönem Athena 1989 – 2001, Kesintisiz Metalcore Tarihi ve O Pikap Bu Pikap Şu Pikap isimli headplak003yazılar. Bir arşivci ve koleksiyoncu olarak Gürültülü Soundtrackler ve En İyi On Belgesel yazılarını sadece okumakla kalmayıp arşivimdeki eksikleri de tamamlamak için bir çalışma başlattım.

plakmecmuasiEvet, diğer dergimize geldi sıra. Bu dergi de alanında bir ilk niteliği taşıyan, plağa ve plak kültürüne dair her şeyi, üstelik tarz ayrımı yapmaksızın bulabileceğiniz bir dergi: Plak Mecmuası. Dediğim gibi Türkiye’de Türkçe yayımlanan ilk ve tek plak magazini. Üç aylık olarak yayımlanacağı duyurulan derginin Kasım-Aralık-Ocak ilk sayısı yine kasım ayı içerisinde yayımlandı. Ebat olarak long play kabından biraz küçük ama 10 inç EP kabına çok yakın ölçülerde, 1. hamur kağıda basılı. 96 sayfalık ilk sayının “İçindekiler” kısmını derginin içinde aramayın benim gibi. Arka kapak içindekiler 🙂

headplak007

headplak004

headplak006Dergi yukarıda da bahsettiğim üzere plakla ilgili her şeyden bahsediyor. İlk sayı olduğu için mi bilmiyorum ama sırf bu sayıyı okuyan bir kişi bile plaklar ve pikaplar hakkında orta seviye bilgiye sahip olabilir. İyi bir sistem nasıl toplanır, ülkemizde son yıllarda plağa olan ilgi nasıl ve neden arttı, türlere en iyi ve iddialı albümler, geçmişte ülkemizde yapılan işler ve basılan kayıtlar, ilgi çeken haberler, ünlü koleksiyonlerle söyleşiler, 1967 yılına dair çok kapsamlı bir inceleme ve en az bunun üç katı daha fazla içerik. Hepsi bu ilk sayıda yer alıyor.

Plaklarla ve bu kültürle ilgileniyorsanız Türkiye’de alabileceğiniz daha iyi bir dergi yok. Çünkü başka dergi de yok. Üstelik üç ayda bir yayımlanan derginin fiyatı 16 TL… Derginin Instagram profili aşağıda yer alıyor.

http://www.instagram.com/plakmecmuasi/

headplak000

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s