Ocak Ayı Mucizesi: Süper Kanlı Mavi Ay

2018 yılı, dolunay mucizeleri bakımından çok muazzam bir yıl sevgili okur. Bak anlatayım, bu yıl içerisinde Ocak ve Mart aylarında, aynı ay içerisinde iki defa dolunay yaşandı ve yaşanacak. Yeni yıla dolunayla başlamıştık hatırlarsan. İşte Ocak ayının son gününde de gökyüzünde, karanlığın içerisinde bir tek sen parlıyor idin. Ahh, hem de ne parlamak! Şubat ayım sensiz geçecek ama Mart ayında da yine hem ayın başında hem de son günün de buluşacağız.

Ay gözlemcileri ve astronomlar bu durumu ifade etmek için, 31 Ocak 2018’de gözlemlenen dolunaya “Süper Kanlı Mavi Ay” ya da kısaca “Gözlerindeki Son Ateşi Unututamıyorum O Karanlık Gecede” diyorlar. Ben onların yalancısıyım.

dlmv004

Moorning side moon

dlmv003

Saat 08.00.

31 Ocak gecesi kısa süreli de olsa tam ay tutulması yaşandı. Yani Dünya, Güneş ve Ay’ın arasına girdi. Böylece Dünya’nın gölgesi ayın üzerine düştü. Bunu özellikle Amerika kıtası çok muazzam bir şekilde gözlemleyebildi. Dolunayın aynı ay içerisinde iki defa yaşanması durumu “Mavi Ay” olarak adlandırılıyor. Peki neden “Kanlı Ay” diyoruz? Aslında kızıl demek daha mantıklı olurdu ama İngilizce’den bloody diye çevirmişiz. Dünya’nın gölgesi Ay üzerine düştüğünde gölgenin dışında kalan alanlarda Güneş’ten gelen ışınlar yansıyarak Ay yüzeyini biraz kırmızımsı gösterir. Bu çıplak gözle görülmesi zor bir durum olsa da teleskopla çok daha net anlaşılabiliyor. Ay’ın konumunun Dünya’ya normale göre daha yakın olmasında ise “Süper Ay” dediğimiz durum gerçekleşiyor. İşte dün geceki tutulma, bu sebepten dolayı Süper Kanlı Mavi Ay olarak adlandırıldı.

dlmv005Çok yoğun geçiyor günler. Geçen hafta içi Volkan buradaydı. Ankara‘ya Efendi konserine gittik. Bu hafta sonu da İstanbul‘daydık Efendi’yle. Yazılacak çok şey birikti dolayısıyla. Ancak hepsini bir kaç gün içerisinde yazıp bitireceğim hiç merak etme sevgili okur. Efsane gelişmeler var. Ağzının suyu akacak.

Dolunay gecesinin sürprizleri Batuhan ve ATV‘den geldi ilginçtir. Batuhan, Antalya semalarında bir birinden harika iki dolunay fotoğrafı çekip bana göndermiş sağ olsun.  Hemen alt kısımda yer alıyorlar. ATV ise sadece beni değil, tüm ülkeyi şaşırttı. Ana Haber Bülteni’nde dolunay haberi yaptı ve canlı yayında gökyüzünden dolunayı izletti izleyenlere. Böylece sen de artık iyice ünlü oldun diyebilirim 🙂

atvdolunay

Bu arada geçen biri sordu. Astronomik anlamda yani bir gök cismi olarak Ay hakkında bu kadar bilgiyi nereden edindin diye. Belki daha önceki yazılarda da belirtmişimdir ancak bu konuda en kapsamlı platform kesinlikle: http://www.moongiant.com/ 

NASA‘nın resmi sitesinde de muhteşem güzellikte fotoğraflar yer alıyor. Astronomiye, ancak özellikle de Ay’a gönül veren binlerce insan var sevgili okur. Ben burada anlattığım öyküleri, yaptığım betimlemeleri birazcık da olsa Hayyam‘ın rubailerine benzetiyorum. Sembolik ve fantezik. Edebi ve ebedi bir aşkı anlatmaya çalışıyorum. Görüşürüz.

dolunaysuper

Ay’ın üzerinde yaşamak. (Proofhead – 2018)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s