Bloodbath – Unblessing The Purity 10″

blood000

blood001Plak arşivimin ilk 10″ (inç) plağıyla tanışmaya hazır ol sevgili okur. Karşında BloodbathUnblessing The Purity! Dört parçadan ve aslında dört hit parçadan oluşan bir maksi single. Plağın her bir yüzeyinde ikişer parça kayıt edilmiş.

Superband” olarak adlandırılan Bloodbath grubunun, 2008 yılında çıkardığı ikinci single albümü olmakla birlikte grubun dördüncü yayımlanan çalışması da olan Unblessing The Purity’nin en önemli özelliği, grubun sürekli değişen kadrosunda, bana göre en efsane vokalisti olan Mikael Åkerfeldt (Opeth) ile yayımlanan ilk albüm olması. Uzun ve karışık bir cümle oldu farkındayım. İzah edeyim. Bilmeyenler için Bloodbath, grup üyelerinin tamamının başka ve çok daha popüler projelerde yer aldığı bir keyif projesi. Bu tüp gruplara superband deniyor. Grubun birkaç üyesi hariç diğer tüm üyeleri albümden albüme ya da zamanla değişiyor. Örneğin Bloodbath bugüne kadar toplam üç vokalist, dört gitarist ve iki farklı davulcuyla çalışmış. Grubun değişmeyen üyeleri ise Katatonia grubundan Anders “Blakkheim” Nyström ile Jonas Renkse. İlginçtir Jonas, Katatonia’da vokalde ilahlaşmışken, Bloodbath kadrosunda bass gitar çalıyor.

Her neyse, gelelim Unblessing The Purity’e… Albümün çıktığı dönemde ve halen, Opeth’in gitar vokallerini üstlenen Akerfeldt, bu dört parçalık çalışmada guttered brutal denen türde adeta bir ders kitabı yazmış. Albümden dinlediğim ve dinler dinlemez beni vuran parça Mouth Of The Empty Praise‘deki giriş vokalini dinleyince söylemeye çalıştığım şey anlaşılacaktır. Maxi Single olarak adlandırılan bu albüm CD’nin yanı sıra 10 inç plak olarak da yayımlandı. Plak versiyonu da kırmızı renkli ve 1000 adet sınırlı sayıda olan versiyon ile standart siyah baskı olmak üzere iki farklı versiyonda üretildi. Kırmızı renkli olanı Türkiye’de bir kişide var yalnızca. Bendeki siyah olan versiyon kaç kişide vardır bilmiyorum. Türkiye’de bulamadığım için ben Amerika’dan Volkan‘a getirttim sağ olsun.

A1 Blasting The Virginborn 3:32
A2 Weak Aside 4:15
B1 Sick Salvation 3:21
B2 Mouth Of Empty Praise 4:32

İlk parça Blasting The Virginborn, albüm kapağıyla alakalı bir hikaye anlatıyor. Davulun gök gürültüsünden hallice olduğu bir parça. Özellikle nakarata bağlandığı yerlerde vokal çıldırıyor. Parça boyunca ve aslında tüm albüm boyunca vokalin bariz bir şekilde ön plana çekilmiş olduğunu görüyoruz. Hemen devamında gelen Weak Aside, derinlerden gelen bir riff’le başlıyor. Yükseliyor yükseliyor ve suratımıza patlıyor. Keşke diyorum ah ulan keşke, şu şarkıların doğru dürüst birer drum coverları olsaydı internette ama yok. Bu albümden hiç bir parçanın davul kaydı yok. Weak Aside, özellikle vokal altındaki melodik rifflerle akıl uçuran cinsten bir parça. Koşmak için bire bir. Sick Salvation neden bilmiyorum ama tempo olarak diğer parçalarla aşağı yukarı aynı seviyede olsada bana göre albümdeki en sert parça. Davul atakları üzerine kurmuşlar parçayı. Son kısımda başlayan davul bass geçişinin sonunda vokal yine inanılması güç bir çıkış yapıyor.

blood004

Vee gelelim albümün bana göre incisi, birincisi olan parçaya: Mouth Of The Empty Praise. Girişiyle yakalıyor insanı hemen ilk saniyede. Trafiğin en karmaşık olduğu, dur kalkın en fazla olduğu ve davulun en aksak olduğu parça bu parça. Her dinlediğimde, istisnasız her dinlediğimde, nakarat sonrası çalan melodiye hayran oluyorum. Arada başlayan blast atağı sonrasında parça inanılmaz olanı yapıyor ve en klasik ama en gaz death metal rifflerinden birine başlıyor aksak bir ritim üzerinde. Davulun uzayan ataklarıyla birlikte bambaşka bir olaya dönüşüyor. Diğer üç parçaya göre en parlak sololar bu parçaya yerleştirilmiş. Solo sonrası ana melodiye bağlama fikri çok zekice. Çıkışta ise Akerfield nefes almadan bitiriyor. Albüm bitiyor, uzaklardan bir ilahi duyuyoruz ama biz kendimizde değiliz artık…

Albümün tam kadrosu şu şekilde: Mikael Åkerfeldt (Vokal), Anders “Blakkheim” Nyström (Gitar), Per “Sodomizer” Eriksson (Gitar), Jonas Renkse (Bass), Martin Axenrot (Davul). İsveç’te kaydedilmiş. Albümün benim de duvarımı süsleyen müthiş kapağı ise bir yarışma sonucu seçilen Dusty Peterson tarafından çizilmiş. Adamsın Dusty. Plağın ses kalitesi de muazzam. Çünkü plak formatı için yeniden mastering yapılmış. Bunu özellikle sisteme bağlayınca çok net anladım. Gatefold yani açılır kapak olarak tasarlanmış. Helal olsun adamlara, baskı falan çok güzel olmuş. Peaceville Records‘u tebrik etmek lazım.

blood003

Arşivimin ilk 10 inç plağını sunmaktan ben müthiş haz duydum sevgili okur. Sen de muhakkak Blooadbath’in bu albümüne bir kulak ver derim. Öpüyorum.

blood002

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s