Model Uçak Yaptık!

Evet sevgili okur, her geçen gün ufkumuzu genişletiyor, farklı hobilere göz atıyor, işin tekniğini ustasından öğrenmeye çalışıyoruz. Geçen hafta sonu Türker‘le birlikte ilk maket uçağımı yaptık. Türker, son birkaç yıldır maketler ve modeller konusunda çok ciddi tecrübe kazandı. Artık maketleri yapmaktan öte, imal etme konusunda çalışmalar yapıyor.

Evet, geçen hafta sonu biz de, HobbyBoss markasının ürettiği 1:72 ölçeğindeki F-5E Tiger II Fighter modeli uçağı birleştirdik. İlk maket deneyimim olması sebebiyle epey titiz çalışmaya çalıştım. Daha önce maket yaptıysanız bilirsiniz, inanılmaz bir titizlik ve sabır istiyor bu iş. Ben bilmiyordum işte. Tüm parçaların bir birine yapıştırıcıyla tutturulması gerektiğini anladığımda başımdan aşağı kaynar sular boşandı sevgili okur. Ancak Türker’in teselli ve telkinleriyle nihayet işi bitirebildik.

maket01

Kullanılan ekipmanların/kimyasalların bir kısmı

maket02

Boya kompresörü

Parçaların çok küçük ebatlarda olanlarını doğrudan panelleri üzerindeyken boyamak gerekiyor. Büyük parçaları ise gövdeye son şeklini verdikten sonra boyamak daha akıllıca oluyor. Evet fırçayla boyayabiliriz ancak kompresör yardımıyla çalışan sprey boya sistemi malzeme üzerinde daha homojen dağıldığı için kusursuz görünüyor. Çeşitli kimyasallar kullanmak gerekiyor sevgili okur. Etiketlerin daha iyi yapışması için, plastik parçaların sabitlenmesi için, boyalar, seyrelticiler ve seyreltilmiş haldeki özel boyalar… Her biri olmazsa olmaz nitelikteki malzemeler.

maket06

Tüm süreçteki en eğlenceli kısım tahmin edebileceğin üzere boyama kısmıydı. Türker bu kompresörü zamanında Çin’den getirtti. Boyama amacıyla kullanabilmek için çok uzun süre denemeler yaptı kendi odasını da batırıp mahvetmek pahasına 🙂 Ancak onun kendi geliştirdiği bir formülle boya çok etkili bir şekilde malzemenin üzerine yayılıyor ve bütün bir hal alıyor.

20180211_144029

maket04

Kullanılan stickerlar suyla ayrılıyor

Türker’e çok çok teşekkür ederim bu keyifli uğraşı bana da öğrettiği ve ilk maketimi hediye ettiği için. Galiba bir sonraki maketimiz tank olacak gibi görünüyor. Umarım onu da güzel bir şekilde tamamlayıp koleksiyona ekleyebilirim. Bu arada Türker’in bir birinden ilginç maket çalışmaları için Instagram profiline göz atabilirsiniz. Türker’le bu hafta sonu yaptığımız bambaşka bir çalışma daha oldu. Ancak onu henüz yayımlayamıyoruz. Birazcık daha beklemek gerekecek. Öpüyorum.

http://www.instagram.com/turker_erdogan_/

maket10maket11maket12

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s