Deftones – White Pony Plağım!

deft000deft003Geciken yazıları yazmaya başlıyoruz yine sevgili okur. Şubat ayında İstanbul‘a gitmiştik hatırlarsan. Uzun süredir almak istediğim ve o gün nihayet alabildiğim bir albüm, bir başucu albümü, Deftones‘un efsane albümü White Pony hakkında olacak bu yazı.

Dünya’da 2000’li yıllarda yükselmeye başlayan numetal ve alternatif rock türlerinin ders kitabı sayılabilecek albüm, tam da bu yılların en başında, 2000 yılında yayımlandı. Bu yönüyle, yolu açan albümlerden birisi demek hiç de yanlış olmayacaktır. White Pony, grubun ilk iki albümünde ortaya koyduğu tarzı iyice benimseyen, sözleri ve özellikle Chino Moreno‘nun vokalleriyle değil bir, üç gömlek birden büyüdüğü bir albümdür. Hüznü yer yer tavan yapan hatta Back To School hariç, hemen tüm parçalarda bu havanın hakim olduğu bir albümdür.

Gri kapaklı orijinal ilk versiyonda (ki bendeki plak da bu şekilde) 11 parça yer alıyor. Deftones’u ilk defa keşfetmemi sağlayan ve bu albümde de yer alan bir başyapıt, Change (In The House Of Flies) bana göre gelmiş geçmiş en iyi Deftones parçasıdır. Yetmezmiş gibi Passenger gibi olduğu yere çivileyen bir başka Deftones şarkısı da bana göre yok. Üzücü olan şey ise bir diğer favori şarkım olan Back To School’un, ikinci versiyon olan beyaz kapaklı basımlarda yer almasıdır.

1. Feiticeira 3:09
2. Digital Bath 4:15
3. Elite 4:01
4. Rx Queen 4:27
5. Street Carp 2:41
6. Teenager 3:20
7. Knife Prty 4:49
8. Korea 3:23
9. Passenger (featuring Maynard James Keenan) 6:08
10. Change (In the House of Flies) 5:01
11. Pink Maggit

carp

Abe Cunningham’ın klipteki o efsane bakışı

Grubun değişmez firması Maverick Records tarafından yayımlandığı yıl, çok büyük satış başarısı yakaladı albüm. Halen de grubun gelmiş geçmiş en çok satan albümüdür. Özellikle sade kapak tasarımıyla dikkat çekti. White Pony, argoda “kokain” anlamına gelen, bilinen bir sözcük. Albümdeki bu “uyuşuk ve hüzne bulanmış” havanın da, özellikle Change’in klibinde de görebileceğimiz üzere, çok farklı olduğu söylenemez. Bu arada Change için iki farklı klip çekildi. Şu aşağıda gördüğünüz benim de çok sevdiğim, en sevilen versiyonudur. Klip o kadar fazla göndermeyle ve simgeyle doludur ki halen bazen yeni yeni farkında vardıklarım oluyor. Ancak özellikle kadın vücudunun estetiğine yapılan göndermeleri akılları baştan alıyor. Ki bu tarzı devam eden albümlerde de bolca görüyoruz.

 

Hammer Müzik‘ten aldığım, 2010 yılında Avrupa’da basılan bu double LP versiyon, gatefold olarak üretilmiş. Ancak ne yazık ki bir iç baskı ya da basılı zarf koymamışlar. İç kapaklarda şarkı sözleri ve albümün prodüksiyon bilgileri yer alıyor. Herhangi bir görsel vs. yok. Yani bu açıdan bir ekstra sunmuyor ne yazık ki. Ancak 11 şarkıyı double LP bastıkları, özellikle Change’i ikinci plağın B yüzüne denk getirip yayımladıkları için tebrik ediyorum firmayı. Evet, bu blogta okuduğun pek çok Deftones yazısı arasında, bu yazı benim için çok kıymetli sevgili okur. Nihayet bir başka başucu albümümü daha plak formatında edindim. Raflar doluyor, kulaklardan müzik hiç eksilmiyor ama yürekler kanıyor. Ne yapacağız şimdi?

deft002

deft001

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s