Bir Restorasyon Projesi: Döküm Dambıl

Merhaba sevgili okur, zaman zaman evde, okulda, iş yerinde yaptığım projeleri paylaşıyorum biliyorsun. Bunlar arasında en keyifle yaptıklarım ve uğraşmaktan zevk aldıklarım şüphesiz restorasyon ve tadilat işleri oluyor. Bu yazıda da, yıllardır evde duran, yüzüne bakmadığım bir dambıl setini nasıl yeniden göz alıcı bir hale getirdiğimi anlatacağım. “KANALIMA HOŞ GELDİNİZ :)”

dambıl000

Herhalde bir beş altı yıl oluyor Murat şu fotoğraftaki dambıl setini eve getirdiğinden beri. Birkaç defa çalıştı, sonra pencerenin önünde öylece kaldı. Sıcak yaz günlerinde pencereyi açınca kapanmasın diye ön kısmına koyuyorduk en fazla.

Bir süredir de Türker‘in tavsiyesiyle Youtube’da “Murat Şen” isminde çok yetenekli, sürekli bir şeyleri tamir eden, kendin-yap projeleri gerçekleştiren bir abimizin kanalını takip ediyorum. Hemen her gün bir videosunu izliyorum. Bu videoları izlemek hem yapılabilecek işler hem de kullanılabilecek malzemelerin seçimi konusunda paha biçilmez fikirler veriyor insana. Yine bu videolardan bir tanesinde, antika bir malzemeyi eskimiş boyasından kurtarıp yepyeni bir form vermek için boya aşındırıcı bir kimyasal kullandı Murat Hoca. Daha videoyu izlerken aklıma evde duran dambıl seti geldi ve hemen işe koyuldum.

dambıl001

Önce “Boya Sökücü/Aşındırıcı” adıyla piyasada satılan malzemeyi aldım. Bileşiminde uçucu organik bileşenler yer aldığı için ve kısa sürede buharlaşmaya başladığı için öncelikle ambalajını açarken mümkün olduğunda kendinizden uzakta tutun. Çünkü kapağı patlıyor açılırken. Malzeme jel kıvamında ve boyası çıkartılacak yüzeye fırçayla uygulanıyor. Şişeyi açtığınız andan itibaren, tüm uygulamanın çok havadar bir yerde ve maske takılarak yapılması gerekiyor. Sürdüğünüz zemindeki boyanın saniyeler içerisinde kabarmaya başladığını göreceksiniz. Hemen bir tel fırçayla ya da benzer işi yapacak bir spatulayla, kabaran boyayı kazımak gerekiyor yüzeyden.

dambıl002

Kabarmış haldeki boya

dambıl003

Kazınarak çıkartılan boya

Sırasıyla tüm ağırlıkların (iki adet 2.5 kg, iki adet 1 kg.) iki yüzüne de aynı işlemi uygulayıp, camları da açık bırakarak çıktım. Bir saat sonra yeniden, ufak tefek eski boya kalan yerlere aynı işlemi uyguladım ve bu sefer matkabın ucuna taktığım bir spiral fırçadan yararladım. Böylece lokal pas lekelerini de silmiş oldum.

dambıl004

dambıl005

Tüm kazıma işlemleri bittikten sonra

Tüm yüzeyler temizlendikten sonra alttan gri renkli orijinal döküm malzeme çıktı. Bu noktada ben dambılları siyaha boyamayı tercih ettim. Boyamayı önce fırçayla yapmayı düşündüm ancak spreyle daha homojen bir boyama olacağı için o sprey boya kullandım. DYO‘nun Akçalı serisi bu alanda en kaliteli sprey boyalar. Mat siyah rengi kullandım. İki kat olarak boyadım.

dambıl006

Boyama işi bittikten sonra sıra ince işçiliğe geldi. Aylar önce, Alper‘le birlikte kokteyl çubuklarından Game Of Thrones tahtı yapmıştık. O işten artan gümüş rengi boyam vardı. 4 numaralı ince fırçayı kullanarak ağırlıkların kabartmalarını ve marka kısımlarını bu fırça yardımıyla belirgin hale getirdim.

Dambılların eski bağlantı aparatları vidalıydı ve çok hantal bir mekanizmaya sahipti. Aksi gibi kromaj kapmalalı vida tutucudan da yalnızca bir tane vardı. Bu noktada da Adam Spor Merkezi‘nin sahibi, Erhan Hocam yardımıma yetişti. Kendi takımındaki bir tane fazla tutucuyu bana hediye etti. Böylece birbirinin aynısı bir takım oldu elimde.

Evet, yenilenmiş dambıllar böyle çok şık oldular. Baktıkça çalışma hevesi uyandırıyor. Mola günlerinde özellikle hafif ısınma hareketleri için çok ideal bir takım oldu. Varsa elinizde kullanmadığınız tek döküm ağırlıklar geçerken bana bırakın, yeniden hayat vereyim 🙂

dambıl007

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s