Akvaryumda Neler Oluyor?

akvary00

akvary04

Sunsun HW-602B

En son şu yazımda, zavallı Japonum, biricik İmpuru‘mun ölüm haberini vermiştim sevgili okur. İmpuru’nun ölümü, akvaryumla ilgili bir takım değişiklikler yaparak, kullandığım sistemlerde değişiklik yapma ihtiyacını doğurdu. Şansıma, Gökhan isminde bir arkadaşla tanıştım ve uzun süredir almayı istediğim dış filtre hakkında epey bilgi sahibi oldum sayesinde. Böylece aylar aylar önce Serdar Hoca‘mın tavsiye ettiği dış filtre sistemine nihayet geçiş yapabildim.

 

Sunsun HW-602B marka ve modelli ürün orta boyutlu akvaryumlar için çok ideal bir dış filtre. İnanılmaz sessiz çalışıyor. Eski sistemimde büyük bir iç filtre kullanıyordum. Özellikle misafir geldiği zamanlarda, motor gürültüsüne aşina olmadıkları için inanılmaz rahatsız oluyorlardı. Film vs. izlerken ne yalan söyleyeyim, ben de rahatsız oluyordum. 

sunsun

Paket içeriği bu şekilde

akvary03Filtrede iç içe dört katman bulunuyor. Sırasıyla üç filtre ve en altta boş bir kısım. Bu boş kısımda isterseniz aktif karbon, isterseniz elyaf, biyotop ya da benim gibi seramik halka yerleştirebiliyorsunuz. Ya da boş kullanın, tercih sizin. Filtrenin kutusundan çıkan hortumlar fazlasıyla uzun olduğu için, ben bir hortumu ortadan ikiye keserek kullandım. Böylece peristaltik pompanın da işi kolaylaşmış oldu. En alt kısma seramik halkaları yerleştirdim ve çalıştırdım. İşte bu! Sistem aralıksız olarak suyu çekip filtre ederek tekrar akvaryuma boşaltıyor.

 

Diğer bir yandan, özellikle evde yokken balıkların aydınlıkta kalabilmesi için zaman ayarlı bir priz aldım. Böylece ben evde olmasam dahi balıklar her gün belirli saatte aydınlık ortamda kalabiliyorlar. Saat 19’da devre çalışmaya başlıyor ve saat 23.45’te kapanıyor. Dış filtrenin sürekli çalışmasını istemezseniz bu prizi kullanarak belirli aralıklarla da çalışmasını sağlayabiliyorsunuz.

akvary02

Zaman ayarlı sistem

Evet, diğer bir detay ise yeni misafirlerimiz oldu. İmpuru öldükten sonra, Kahraman‘ı yalnız bırakmak istemedim. Bu yüzden bir tanesi teleskop olmak üzere iki yeni Japoncuk daha aldım. İlk etapta daha büyük olan Kahraman’ın bunları taciz etmesinden korktum ancak şükür, çok iyi anlaşıyorlar. Herkes kendi derdinde 🙂

akvary01

Çete!

Şu anda akvaryumda durumlar bu şekilde. Biri teleskop olmak üzere 3 adet Japon, iki adet köpek balığı, bir çöpçü ve bir vatoz. Akvaryumun ebatları 50 cm * 32cm * 20 cm. Toplamda, 29 litre su alıyor. Üst kısımda bıraktığım boşlukla birlikte yaklaşık 25 litre su var içerisinde. Elimde aylar önce aldığım çok daha devasa bir akvaryum var ancak onun kurulumu için evde henüz uygun bir yer bulamadım. Belki yaz aylarında planlamasını yaparım. Şimdilik gelişmeler bunlar. Yazıyı okuyan ve konuya aşina olan herkesten yorumlarda tavsiyeler bekliyorum. Sevgiler.

akvary05

Teleskop

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s