Muhteşem Bir Hata!

IMG-20180410-WA0004Her şey bundan birkaç ay önce, 10 Nisan’da Facebook’taki Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Mezunları Grubu‘na Ozan Hoca‘nın attığı bir fotoğrafla başladı. Fotoğraftaki tişörtü hem görsel olarak hem de verdiği mesaj sayesinde kısa sürede pek çok kişi beğendi: The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job. Yani bunu çevirmek gerekirse, “İşimin en zor kısmı, işimi nasıl yaptığımı bildiğini zanneden insanları hoş karşılamaktır.” Eh, bu durum ne yazık ki çevre mühendisleri için geçerli bir durum. “Çevrenin mühendisi nasıl oluyor?” zihniyetine sahip, yıllardır çalıştığım pek çok idareciden ve farklı branşlardan arkadaşlarımdan bu lafı bizzat duymuştum.

Ben de tekstilci kuzenime böyle bir tişört yapıp yapamayacağımızı sordum. Normalde tekstilciler baskı işini aldıklarında, çalıştıkları adetler bin ve katları şeklinde oluyormuş. Dolayısıyla bizim sadece yirmi adet olan baskımızı yapabilmek için yeni ürünlerin numunelerinin basıldığı bir zamanı beklememiz gerekti. Bu bekleyiş de bir aydan biraz daha uzun sürdü ama nihayet, olumlu cevap gelince o güne kadar grupta tişört istediğini ve bedenini yazan herkes için siparişi verdim.

Önce De Facto‘dan tişörtleri aldım. Sonra bunları kuzenime gönderdim. Baskılar için kalıbı hazırladım Photoshop’ta. Kalıbı da gönderdikten sonra, baskı işinde kullanılacak asıl kalıp hazırlandı ve ben de baskıların bitmesini  beklemeye başladım. Birkaç gün sonra, Haziran ayının ilk günü tişörtler ulaştı. O heyecanla fotoğraflayıp gruba attım.

tisort01

Hemen ertesi gün dağıtımlara başladım. Şehir dışındaki birkaç dostumuza kargo yaptım. Şehir içinde ise elden dağıttım. Birkaç gün daha geçti ve bir akşam Oğuz‘un gruba yazdığı bir mesajla bu muhteşem hata ortaya çıkmış oldu. Tişörtteki baskıda bir “N” harfi eksikti!

tisort4.jpg

tisort2Tişörtte en tepede “Environmental Engineer” yani “Çevre Mühendisi” yazması gerekiyordu. Ancak ne olmuşsa olmuştu ve ben baskı kalıbını hazırlarken “Environmetal Engineer” yazmıştım. Uzaktan kuru kafa desenli, siyah renkli bir metal grubu tişörtü gibi görünen çalışmayı istemeden de olsa gerçekten bir metal tişörtüne çevirmiştim. İşin komik kısmı, ilk baskıların ulaşıp da tişörtlerin dağıtıldığı güne kadar grupta pek çok fotoğraf paylaşmama rağmen, hiçbirimiz bu hatanın farkına varamamıştık. İş güvenliği çalışmalarında “işletme körlüğü” denen bir olay vardır. İşte bizimkisi de böylesi bir körlük oldu.

Yıllardır bu kelime oyununu nasıl fark etmediğime tisort3şaşırdım ayrıca. Alper, “İlk örneği görmesem bilerek yaptın” derdim dedi. Bu hataya rağmen halen büyük bir ilgiyle tişörtleri soran ve temin eden herkese teşekkürler. Buradan tüm “Environmetal Engineer” dostlarıma selam ve sevgiler 🙂 Daha nice muhteşem hatalarda buluşmak dileğiyle.

Unutmadan ekleyeyim, epey bir soran eden oluyor zira. Garanti vermemekle birlikte, galiba ilerleyen zamanda yeniden bastırma durumumuz olacak. Dolayısıyla eğer Anadolu Üniversitesi mezunu bir Çevre Mühendisi isen, Facebook’taki şu grubumuzu takip etmende fayda var sevgili okur.

https://www.facebook.com/groups/9799407191/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s