Televizyon Yapımı Projesi

tv000

Kendi adıma, yılın ilk vizyon projesi bu oldu sevgili okur. Bir televizyon yaptım. Umarım yılın geri kalan günleri de böyle güzel projelerle dopdolu geçer.

Bir süredir elimde çalışmayan, eski bir notebook vardı. Bu cihazın pek çok parçasını çeşitli şekillerde kullanabildim. Ancak ekranı öylece durup duruyordu. Bu ekranı nasıl değerlendirebilirim diye düşünüyordum. İnternette biraz araştırma yapınca, basit bir devre kartıyla bu eski lcd ekranların harici görüntü kaynaklarına dönüştürülebildiğini gördüm. İşte aradığım şey tam da buydu sevgili okur.

model2

Aliexpress‘ten, elimdeki lcd panele uygun bir devre kartı bulup sipariş ettim. Bu siparişi verirken özellikle, alacağınız devre kartının hangi paneli çalıştırabildiğini bilmek çok önemli. Çünkü her panele uyan (universal) bir devre kartı yok. Var deseler de siz inanmayın, yok. Pekala ne yapmak lazım? Panelin arkasında panelin kodu yer alıyor. Harfler ve rakamlardan oluşan bir kod bu. Her marka için bu kod olmazsa olmazdır.


tv010

Uzatmayayım, devre kartını sipariş verdim, o sürede de boş durmadım. Paneli bir çerçevenin içesine oturtup devre kartını da arka kısıma yerleştirmeye karar verdim. Çerçeveyi önce kendim yapmayı planladım, ancak daha kusursuz bir iş olmasını istediğim için yıllardır çalıştığım çerçeveciye gidip milimetrik hatayla bir çerçeve yaptırdım. Arka kısma ise devre kartı ve hoparlörlerin geleceği bir kasa yaptırdım.

tv009

tv011

Devre kartı gelince büyük bir titizlikle bağlantıları hazırladım, bağlantıyı yaptım ama o da ne? Çalışmadı. Satıcıya mesaj attım hemen. Durumu gösterir üç tane de fotoğraf yolladım. Satıcıdan tek cümlelik bir mesaj geldi: 12V ve en az 4 amperlik bir güç kaynağı kullan.

Gittim, 12 volt 5 amperlik bir güç kaynağı aldım. Devre kartının üzerindeki güç girişinden bağladım. Ve bingo! Görüntü gelmişti. Ses vardı, her şey sorunsuzdu. Şimdi paneli çerçeveye oturmak gerekiyordu. Ancak eskiden bir notebook’un ekranı olan paneli tutan iki metal bağlantı vardı. Altta ve üstte yer alan bu kısımları Dremel‘le keserek çıkarttım. Artık panel çerçeveye sorunsuzca oturuyordu.

tv007

Kullandığım panel

tv008

Dremel’le kesim yaparken

Ekranın yan kısımlarını çerçeveye dikkatli bir şekilde silikonla sabitledim. Burada silikonu bol kullanmak gerekiyor. Neden? Çünkü panel ısınmaya başlayınca silikonları etkileyebilir. Bu işi hallettikten sonra sıra geldi devre kartını üst kasaya tutturmaya. Devre kartı üç parçadan oluşuyor. Bir tane büyük olan ve bağlantı ara yüzlerinin olduğu kartı iki vidayla sabitledim. Kumanda alıcısıyla ve butonların yer aldığı diğer iki kartı ise kasanın üst kısmına birer vidayla tutturdum. Bunları özellikle kasanın dışında bıraktım.

tv012

tv013

tv016

tv014

Devre kartıyla ilgili diğer husus ise devre kartının üzerindeki işlemciydi. Tüm sistemin en çok ısınan parçası bu olduğu için elimdeki eski bir alüminyum soğutucuyu buraya sabitledim.

tv015

tv017

Panelin dış kapağına iki tane delik açarak buralara hoparlörleri tutturdum. Bunları da idareten bir 3.5 mm’lik jack’a bağladım. İdareten diyorum çünkü ileride bu kısma bir adet mini amfi devresi de ekleyeceğim. Bağlantı noktalarının geleceği dış kısmı kıl testeresiyle kestim. Bağlantıları ayarladıktan sonra arka kapağı dört adet çivi yardımıyla çerçeve kasasına sabitledim. Arka kısmı kapatmak için elimdeki eski bir suntayı kullandım. Bunu önceki yıllarda kajon yapmak için kullanmıştım. Çok işime yaradı.
tv018

Arka kapak da kapandıktan sonra her şey hazırdı. Şu anda bu televizyonu mutfakta kullanıyorum. Aldığım devre kartının bir özelliği olarak VGA, S-Video, HDMi üzerinden görüntü aktarabiliyorsunuz. Ayrıca dahili tuner’ı da olduğu için karasal yayınları izleyebiliyorsunuz. Yetmezmiş gibi USB desteği de var. Şimdi en merak edilen soruya gelelim. Maliyet ne oldu? En önemli parça olan devre kartı yaklaşık 80 TL tuttu. LCD panel zaten elimde mevcuttu para vermedim. Çerçeveyi kasasıyla birlikte 25 TL’ye yaptırdım. Bunun dışında herhangi bir masrafım olmadı 🙂

Bu arada bu projenin en başından beri bana destek olan biricik dostum Türker’in hakkını vermeliyim. Sağ olsun var olsun.

tv019

Arka kısmın görünüşü

GÜNCELLEME: 30.09.2018. Geçen zaman içerisinde televizyonda ufak revizyonlar yaptım. Öncelikle beyaz arka kabin siyah çerçeveyle biraz sırıttığı için siyaha boyadım. Daha sonra bu televizyonu mutfakta kullanmaya karar verdim. Mutfakta elektrik prizinden asarak kullanabilmek için üst kısma bir askı aparatı ekledim. Böylece mutfak masasının üzerine kolaylıkla asabildim. Ancak arka panelin duvara bitişik olması sebebiyle arka panelden giren kablolar sıkıntı olmaya başladı. Özellikle ses için harici bir hoparlör kullanmak, bunun kabloları, güç girişi ve masada kapladığı yer sıkıntı oldu. Ben de 5 voltluk bir amfi devresiyle daha önceden yerleştirdiğim dahili stereo hoparlörleri devreye aldım. Bunlar için gerekli gücü de panelin arkasındaki USB girişinden aldım. Muazzam oldu. HDMi kablo bağlantısı için de 90 dereceli bir dirsek aparatı aldım. Bu sayede duvardan asılıyken hiç bir sorun yaşamadım. Şu anda karasal yayınla sorunsuz kullanıyorum. Ancak HDMi arayüzünü kullanarak uydu yayınlarını da aktarabiliyorum. Şimdilik bu kadar.

tvyapimi01

tvyapimi02

Askı aparatı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s