Mecmua İşleri – Anket Sonucu

Bu yazıyı, rutin olarak takip ettiğim dergilerden bahsetmek için kaleme alıyorum. Gerçi bu dergilerin bir kısmına blogun çeşitli yazılarında bahsettim. Ancak şöyle derli toplu bir yazı yazmayalı epey zaman oldu.

Nisan ayında senden bir konuda yardım istemiştim sevgili okur. Şu yazımda bir de anket sunmuştum. “Kafa” ile “OT” dergileri arasında bir seçim yapmanı istemiştim. Anket sonuçları Kafa dergisi lehine çıktı. 8 okuyucu Kafa dergisini seçerken yalnızca 2 okur OT dergisini seçmiş. OT dergisi geçen ay ki sayısında, hiç yapmadıkları bir şeyi yaptı. Üstüne bir de bu sayılarında da İhsan Oktay Anar‘ı göremeyince, OT dergisi almayı bıraktım. Evet, artık OT dergisi almıyorum.

mecm01

Kafa, halen takip ettiğim en eski süreli yayın. Eskiden poster ve ayraç verirdi. Şimdilerde, son birkaç aydır, poster ve sticker veriyor. Dergi formatını, baskısını, tasarımını hiç değiştirmedi. Yazarları, pek çok diğerinde olduğu gibi, genellikle çok tanınan yazarlar, televizyon simaları ve popüler şahsiyetlerden oluşuyor. Dolayısıyla okuyacağınız içeriklerden pek çoğu aslında “öylesine” yazılmış yazılar. Ancak kapak konuları, özel dosyaları, grafik içerikleri bakımından gerçekten emsalsiz bir mecmua. Solcuymuş gibi yapıyor ancak hiç de öyle değil. Aylar önce çok lüks ve magazin programlarına bile konu olan bir törenle “yazar buluşması” yaptılar. Ben dergiyi seviyorum yalan yok, takip de ediyorum. Bir falsoları olmazsa, takip etmeye de devam edeceğim.

mecm09

45’lik Dergi, bu ay 5. sayısı yayımlanan mükemmel bir dergi. Bu dergi kimlere hitap ediyor? Müzikseverlere, sinemaseverlere, özellikle Yeşilçam hayranlarına, geçmişe özlem duyanlara, plak koleksiyoncularına ve arşivcilere. Plaklar konusunda çok fazla teknik bilgi içermiyor. Ancak kesinlikle birbirinden ilgi çekici başlıklara sahip. Bu yönüyle Kafa dergisinden çok daha iyi. Derginin ilk sayısı tamamen 3. hamur kağıda basılıydı. İkinci sayıda, orta kısımda kuşe kağıt bir poster verdiler. Üçüncü sayıdan itibaren orta kısımdaki posterlere ek olarak kapak sayfaları da kuşe kağıt oldu. Bu durum, dergi için kesinlikle bir albeni yarattı. Plaklarla ilgili içerikler çok başarılı ve dikkat çekici. Ancak özellikle verdiği posterler ciddi anlamda kaliteli. Yeşilçam’ın en sıra dışı filmlerine ait müthiş kaliteli baskılar bunlar. Aşağıya birkaç örnek ekledim. Bir de basılmadan önce rötuşlamışlar. O yönden de arşiv değeri taşıyor. 45’lik Dergi, kesinlikle takip edilmesi gereken bir iş.

 

mecm04

İtiraf etmek gerekirse, özel sayılar ve toplamalar haricinde, ben hiç bir zaman düzeli olarak mizah dergisi almadım. Yıllarca Hazal‘ın aldığı dergilerden geçindim sağ olsun.  Üzerimde hakkı büyüktür. İşte “ÇENE” buna bir son verdi. İki aylık olarak yayımlanan derginin üçüncü sayısı yakında (hatta yarın) çıkacak. Özer Aydoğan‘ın absürd mizahına hayran olan herkesin muhakkak alması, destek olması gereken bir iş. Eskiye nazaran, insanı olduğu yerde gülmekten yaran karikatür sayısı biraz azalmış olsa da Özer Aydoğan’ı okumak için başka bir şansımız yok. Tek tek kapanan mizah dergileri, çizerleri bu şekilde daha mütevazi oluşumlara yöneltti. Bu sebepten dolayı, tıpkı Umut Sarıkaya severler nasıl Naber‘e büyük ilgi gösteriyorsa, Özer Aydoğan seven bizlerin de Çene’ye destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

mecm02

Ülkenin ilk bookazine formatında yayımlanan rock ve metal müzik yayını olan Headbang‘le ilgili olarak taa yılbaşında şu yazımı yazmıştım. Çağlan Tekil ve arkadaşları da hiç durmadan, daha da kaliteli ve yoğun bir içerikle 2. sayıyı yayımladılar. Bakın bu bookazine, kesinlikle arşivlik bir çalışma. İçerdiği konular da bu sebeple ne zaman okursanız okuyun, geçerliliğini koruyacak konulardan seçiliyor. Dolayısıyla aslında bir tür metal ve rock müzik kültürü ansiklopedisi satın almış oluyorsunuz. Kasım 2017’de ilk sayısı basılan derginin (ki bu ilk sayı tam üç baskı yaptı), Nisan 2018’de de ikinci sayısı yayımlandı. Derginin tamamı kuşe kağıda basılıyor. İçerikler makale formatında hazırlanıyor. Yazarların arasında müzisyenler, gazeteciler ve bambaşka türlerde kitaplar da yazan yazarlar yer alıyor. Ki bu az sayıdaki kişiler, ülkenin sahip olduğu önemli müzik yazarları. Çok büyük ihtimalle birkaç ay sonra üçüncü sayısı da yayımlanır. Benim de Headbang’le ilgili bir hayalim var. Umarım bir gün benim yazdığım bir yazı da bu dergide yayımlanır sevgili okur.

mecm03

Son olarak Plak Mecmuası‘ndan bahsedeceğim. Üç ayda bir yayımlanan derginin, Mart-Nisan-Mayıs 2018 tarihlerini kapsayan ikinci sayısı piyasada. Ancak Haziran ayı gelip geçmesine rağmen ne yazık ki halen üçüncü sayıdan bir haber yok. İşin kötüsü sosyal medya hesapları da güncel değil. Akıbetine ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Derginin ilk sayısıyla ilgili olarak şurada yazdığım yazı, dergi ekibi tarafından retweetlendi, çok da beğenildi. Ancak ikinci sayıdan sonra üçüncü sayının zamanında çıkmaması, benim gibi heyecanlı okurlarda hayal kırıklığı yarattı, üzgünüm. Plak Mecmuası, içeriği bakımından yüzde yüz plakları anlatıyor. Yukarıda bahsettiğim “45’lik Dergi” örneğin, ismiyle bir plak dergisi gibi görünse de çok farklı içeriklere sahip. Ancak Plak Mecmuası, yalnızca ve yalnızca plaklara yönelik olduğu için alanında tek. Ülkemizde ve Dünya’da da Türkçe olarak yayımlanan en kapsamlı plak kültürü dergisi. Çok derin teknik bilgilerin yanı sıra, röportajlar, popüler kültüre mal olmuş pek çok plağa ilişkin magazin bilgilerine de yer veriyor. Daha doğrusu veriyordu. Umarım gecikmeli de olsa, yeni sayı yayımlarlar.

Evet, bu yazı umarım yukarıda bahsettiğim dergilere yeni okurlar kazandırır. Kaliteli yayımları takip ederek, ilgi alanlarınıza dair en doğru ve en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle plaklara ilgi duyan ve kendi arşivini oluşturmaya çalışan herkesin, alışverişlerinde kazık yememek için bu yayınlara göz atması ve takip etmesinde fayda var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s