Harddiskler ve Arşiv Yönetimi

Audio CD

Müthiş faydalı, bir o kadar keyifli ve eğlenceli bir yazı olacak bu sevgili okur. Yaklaşık 15 yıldır aktif olarak dijital veri üretiyor, bu verileri arşivliyor; çeşitli türden medyaların arşivini yapıyorum. Bu durum elbette iyi bir altyapı kurarak mümkün oluyor. Aksi durumda biriktirdiğiniz her şey çöp olmaya başlıyor. Hayatımın yaklaşık üçte birinde bu blog vardı. Bu blogtan daha eski olan tek projem de birazdan anlatacağım veri arşivciliği projesi.

On beş yaşından beri bilgisayarım var. O günlerden bu günlere, data teknolojisinde yaşanan devrimlerin başı var sonu yok. Gelişen teknolojiyle birlikte birim veri başına saklama maliyetleri inanılmaz düştü. 2000’li yılların başında CD ve DVD teknolojisi altın çağlarını yaşadı. 1,44 MB’lık disketlerden sonra 700 MB’lık CD’ler ve hemen ardından gelen 4.4 GB’lık DVD diskler kullanıcılar için arşivcilik denen olayı başlattı. Burada Bluray ne yazık ki öncülleri olan medyalar kadar başarılı olamadı. USB bellek teknolojisi ise hiç bir zaman arşivcilik için kalıcı bir çözüm olamadı. Ancak kapasiteleri artan harddiskler, her zaman gözde oldular ve o şekilde de kaldılar.

Sahip olduğum dijital verileri saklamak için dört grup ekipman kullanıyorum: Harddiskler, writerlar, yazılı medyalar ve USB bellekler. Bunlar da kendileri arasında alt başlıklara ayrılıyor. Şimdi bu veri yönetimi ağacını bir inceleyelim. Ardından da tek tek her bir basamak hakkında bilgi vereceğim.

Dahili Harddisklerim: Bunlar halen kullandığım bilgisayarlarda takılı olan diskler. Sürekli elektrik bağlantıları olduğu için de en büyük risk grubu bunlar. Kendi evimde kullandığım bilgisayarımda bir adet SSD takılı. Bunlar, teknoloji olarak çok güvenilir. Ancak kapasitesi daha düşük olduğu için bu diskte herhangi bir arşiv verisi saklamıyorum. Kardeşimin kullandığı masa üstü bilgisayarda ise üç farklı harddisk takılı. Bir tanesi işletim sisteminin kurulu olduğu disk. Diğer bir 150 GB kapasiteli olan disk, sürekli çalışıyor ve torrent verilerini tutuyor. Buraya inen dijital veri, düzenlenerek diğer ortamlara aktarılıyor. Mümkün oldukça bu disk üzerinde önemli veri tutmuyorum. Üçüncü disk ise 1 TB kapasiteli. İki kısma ayırdım bunu da. Video içerikleri bir kısmında; fotoğraf, ses ve belgeleri de diğer kısmında depoluyorum. Buradan da nihai olarak harici kutulu disklere aktarıyorum.

Yukarıda da belirttiğim üzere, bilgisayarın üzerinde çalıştığı için en büyük risk grubu işte bu harddiskler. Dolayısıyla bunların çok iyi gözetilmesi, mümkün oldukça yedeklenmesi gerekiyor. Eskiden harici depolama yöntemleri çok popüler ya da çok ucuz değilken, sürekli bilgisayara yeni harddiskler takmak gerekiyordu. Ancak günümüzde benim tavsiyem, asla ve asla bilgisayar üzerinde büyük miktarda veri depolamamanız. Masaüstü ya da dizüstü fark etmez. BOrtalama kapasiteli bir SSD alın ve bilgisayarınızı daha verimli kullanın. Verilerinizi de periyodik olarak harici ortamlara yedekleyin.

agac.png

Harici Kutulu Harddisklerim: Bu gruba hem 3.5 inç boyutundaki masaüstü sabit diskleri hem de 2.5 inç boyutundaki dizüstü sabit diskleri dahil. 3.5 inçlik diskler, harici olarak çalışmak için bir kutuya ve güç kaynağına ihtiyaç duyarlar. Yani USB kablolarıyla birlikte bir de güç kabloları vardır. Elimde bir adet 1 TB, bir adet 500 GB ve bir adet de 350 GB’lık harici kutulu disk var. Diğer yandan iki adet 150 GB, bir adet 300 GB ve bir adet de 750 GB’lık 2.5 inçlik harici kutulu disk var. Bu son saydıklarımın hepsi USB 3.0 arayüzünü kullanıyorlar. 2,5 inç oldukları için harici bir güç kaynağına ya da adaptöre ihtiyaç duymuyorlar. Doğrudan USB üzerinden çalışabiliyorlar. Bilgisayardan bu 2,5 inçlik disklere yaklaşık 20 günde bir veri aktarıyorum. Bunlardan da altı ay da bir büyük kapasiteli disklere aktarıyorum. 3,5 inçlik diskler ayrıca televizyona bağlanabiliyor. Bu sayede istediğim zaman doğrudan disklerin içerisinden film izleyebiliyorum.

Harici 2.5 inç Harddiskler

Harici 3.5 inç Harddiskler

Harici Kutusuz Harddisklerim: Sürüye en son katılan takım bunlar. Bunların da tamamı 3,5 inçlik sata diskler. Çeşitli kapasitelerde (80 GB, 150 GB, 250 GB) tam 9 tane harddiskim var. Bunlar herhangi bir dahili bağlantıya sahip değiller. Kullanabilmek için özel bir aparatla USB üzerinden bağlantı gerekiyor. Dolayısıyla en az kullanılacak, arşiv değeri yüksek verileri bunlarda saklıyorum. Örneğin Yüzüklerin Efendisi‘nin her biri 25 GB olan toplam 75 GB boyutundaki bluray extended versiyonları. Bunları bir diske kaydettim ve özel kutusunda muhafaza ediyorum. Filmin 8 GB’lık versiyonu ise TV’ye bağlı harddisklerden bir tanesinin içerisinde. İzleyeceğim zaman oradan izliyorum. Bu diskleri tozdan ve elektriklenmeden korumak için özel kutular aldım. Renkler göre ayırdım ve rafa dizdim. Belki de çoğunu aylarca açmayacağım bile. Ama o şekilde dahi güvenle bekleyecekler.

Dahili Writerlar: CD ve DVD yazıcılar 2000’lerde altın çağını yaşadılar. İnsanlara kendi özel disklerini üretebilme keyfini yaşattılar. Benim de arşivciliğe başlamamın en büyük teşviki ilk aldığım LG CD Writer olmuştur. LG’nin üretip üretebileceği en kaliteli maldı 52x32x52 hızındaki bu yazıcılar. Sonra DVD yazıcılar çıktı, fiyatları da çok çok makuldü. Bir anda çağ atladık. İşte benim film arşivciliğinde sıçrayışa geçmem de bu sayede oldu. Yıllardır belki 15 belki 20 tane yazıcı kullandım ve hala kullanıyorum. Bundan vazgeçebilmem pek mümkün değil. Çünkü en ve en güvenilir saklama ortamları bana göre hala DVD ve CD’ler. İdeal hızında kaydedilmiş ve uygun şartlarda saklanan bir DVD veya CD’deki veriyi yıllarca kusursuz olarak saklayabilirsiniz. Siz sakın “CD’nin ömrü 10 yılmış” diyenlere inanmayın. Kullandıklarım arasında da şüphesiz en kaliteli yazıcılar kesinlikle LG marka olanlardı. Kimse kusura bakmasın, gerçek bu.

Harici Writerlar: Üniversitede kendime ufak boyutları nedeniyle bir netbook aldım. Bu cihazlarda optik sürücü olmaması nedeniyle harici optik sürücü piyasasına girdim 🙂 Bir iki derken şu anda tam 4 tane harici DVD writer’ım var. Bunlar doğrudan USB üzerinden çalışıyorlar. Muhakkak iki USB ile desteklenmeliler. Böylece yazım işleminin hatasız tamamlanma olasılığı artar. Eski laptopların zaten çok kullanılmamış olan DVD yazıcılarını söküp bunlara harici kutular aldım. Şu an kullandığım dört tanesinden iki tanesini bu şekilde elde ettim. Şu bir gerçek ki bunların performansı hiç bir zaman dahili yazıcılar kadar iyi olmuyor.

Kırmızı: Harici DVD Writer Mavi: Dahili DVD Writer

VCD ve Audio CD’ler: VCD devri bitti. Audio ise biraz güç kaybetse de devam ediyor. Arşivciler, müziğe destek verenler halen basılı albüm arıyor ve alıyorlar. VCD’nin şu sıralar inanılmaz ucuz olması sebebiyle ve yine 2000’lerin tadı bambaşka olduğu için, ben VCD topluyorum. Çok sayıda orijinal VCD var elimde. Bunları da kutularında muhafaza ettiğim sürece hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Aynı şekilde audio cd’leri yani albümleri de kutularında ve raflarda muhafaza ediyorum. Çok kıymetli olanların ya ambalajlarını açmıyorum ya da streç filme sarıyorum. İnanılmaz değil mi?

DVD’ler ve Bluray’ler: Arşivciliğin en görsel yanlarıdır kendileri. Raflara dizilmiş rengarenk DVD ve bluray’lerin tadını hiçbir şey vermiyor insana. Bu noktada orijinal DVD ve bluray’e çok para verdiğimi söylememe izin verin. Yıllarca insanlara hediye olarak DVD verebilecekleri söyledim durdum. Ancak internetten bulduğum içeriklere kendi DVD tasarımlarımı da yaptım. Özellikle Youtube gibi pek çok mecradan indirip DVD’ye aktardığım çok fazla film var. Bunların orijinal kapaklarını da bulup Eskişehir’deki en iyi baskı makinelerinde kapaklarını bastırdım. Tamamen kendime özel bir arşiv oluşturdum.

DVD ve Bluray

Stok DVD’ler: Bir dönem hayatın maliyetini boş DVD parası üzerinden tutardım. Boş DVD’lerin 75 kuruş ve hatta 50 kuruş olduğu güzel yıllardı. Sonra biraz param olmaya başlayınca toptan almaya başladım. Elimdeki videoları ve filmleri de özel bir formatta düzenleyip bu veri disklerine kaydetmeye başladım. Sonra bu diskleri numaralandırıp GrieeX isimli yazılımla arşivledim. Bu şekilde yaklaşık 200 DVD var elimde. Her diskte yaklaşık 5-6 film yer alıyor. Bunun hadikapı ise filmleri izlemek için bir bilgisayardan USB’ye kopyalamak gerekiyor. Ya da iyi bir bluray/DVD oynatıcıyla desteklenen formatları doğrudan disk üzerinden izleyebiliyorsunuz. Stok DVD’leri yalnızca filmler için değil, tüm önemli fotoğraf, albüm, video klip ve diğer belgeleri saklamak için de kullanıyorum. Bu şekilde dopdolu ona yakın DVD çantam var. Her bir disk burada bekler. Asla ortalığa saçılmaz, çizilmez.

arsiv008

USB Bellekler: Bir tane anahtarlığımda, bir tane de çantamda (telefon için) taşıdığım flash belleğim var. Ayrıca bir de televizyonda kullandığımız var. Eşimin kullandığı iki tane var. Bir de bunun dışında yaklaşık 30 tanesi koleksiyonda var 🙂 Üç tane 64 GB’lık flash diskim var. Bunlarda da çok önemli ve büyük boyutlu yazılımlar yer alıyor.

arsiv007

Hangi aracı kullanırsanız kullanın, veri arşivciliğinde en önemli olay üşenmemek ve yedeklemektir. Ekipmanlarınıza çok iyi bakmalısınız. Özellikle harici disk, dvd, audio cd gibi materyalleri mümkün olduğunda az evden çıkarmalı, paylaşmalısınız. Bu noktada benim sırf bu iş için kullandığım materyallerim var. Bir arkadaşım bir veri istediğinde ya yedeğini alıp ona veriyorum ya da bu iş için kullandığım harddiske kopyalarak veriyorum.

Hayatım boyunca iki büyük veri kaybı yaşadım. Bir tanesinde 80 GB’lık harddiskim çöktü ve o zamana kadar depoladığım her şey gitti. Yedeklerden yaklaşık %75’i kurtarmak bir haftamı almıştı. Muhakkak bloga da yazmışımdır. Bir keresinde de bir terebaytlık diskim hata vermişti. O zaman da yaklaşık 500 GB verim gitmişti. Ancak bunu da özel bir yazılımla çok büyük oranda kurtarabilmiştim.

Bu blog, arşivcilik ve harddisk bakımı konularında cidden faydalı olabilecek içeriklere sahip. Başın sıkışırsa bir kontrol etmen de fayda var. Ve muhakkak bana da fikir sor.

Buraya kadar okuduysan teşekkür ederim. Mutlu günler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s