Yeşim ve Ahmet’in Düğünü!

ahmet5

31 Ağustos Cuma günü, yani bu yaz mevsiminin son gününde, mesaiden çıkıp koşarak eve geldik. Hemen üstümüzü değiştirip Semih’le buluşmak için yola çıktık. Sivrihisar’a gidiyorduk. Çünkü Ahmet evleniyordu! Bu akşam da kına gecesi olacaktı. Semih’le buluşup, yoldan da Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan Hakan’ı alıp devam ettik. Sivrihisar’a girdiğimizde saat 19.00’u biraz geçmişti. Hızlıca karnımızı doyurup son hazırlıklarını yapan Ahmet ve Yeşim’in yanına çıktık.

Şöyle bir düşündüm de, halen görüştüğüm en eski arkadaşımın Ahmet olduğunu fark ettim. 1999’da 6. sınıfta tanıştığımıza göre, neredeyse yirmi yıldır hiç kopmadık demektir. Aramızda da en son o evleniyordu işte.

Ahmet ve Yeşim’in kına gecesi, Sivrihisar’da, Ahmetler’in oturduğu sitenin bahçesinde olacaktı. Burası aynı zamanda, birkaç ay önce evlenen Hafize’nin de oturduğu, bizim de artık gide gele iyice aşina olduğumuz bir yerdi. Yeri gelmişken, tesadüf mü bilmem, ama bu sene Sivrihisar ekibinin tamamı Dünya evine girdi. Her birine ayrı ayrı mutluluklar dilerim.

ahmet1Her neyse, kına gecesi saat 20.00’ye doğru başladı. Düğünlerdeki orkestralar malumdur. Oyun havası da olmazsa olmazlar arasındadır. Özellikle Eskişehir düğünlerinde neredeyse hep çiftetelli ve oyun havası çalınır. Ancak bu noktada, Sivrihisar düğün-derneklerine ayrı bir yer açmak lazım sevgili okur. Buradan çıkan düğün çalgıcıları cidden çok başarılıdır. Ahmet ve Yeşim’in olayında da, tek bir müzisyen, Nuri, hem orgu hem de bağlamasıyla tek başına götürdü geceyi 🙂

Keyb’nin düğünden beri görüşemediğimiz Selim ve eşi, ertesi gün kendi kına gecelerini yapacak olan Muammer ve Merve, Mustafa ve Hafize, Hakan, Semih ve bizden oluşan arkadaş grubumuzla epey bir coştuk. Yeşim geceye iki farklı bindallı ile çıktı. (Magazin haberi gibi oldu.) Bir tanesi Akşehir’in geleneksel kıyafetiymiş. Aynı gece ilerleyen saatlerde benim Eskişehir’de “gece görevim” olduğundan, Semih’in de ertesi gün çok erken kalkması gerektiğinden saat 22.00’de Sivrihisar’dan tekrar yola çıktık ve Eskişehir’e döndük. Sonradan öğrendik ki asıl eğlence biz ayrıldıktan sonra başlamış. Çok iddialı oyuncular gelmiş, teşrif etmişler.

Ertesi gün, yani 1 Eylül’de sabahtan iyice dinlenip, akşam saat 18.00’de Mustafa ve Hafize’yle buluşup Has Plaza Düğün Salonu’na geçtik. Burası, Organize Sanayi Bölgesi’nin tam karşısında ve alt katında bir sürü restoranın da olduğu bir işletme. Düğünden önce Ahmet her birimizi toplamış ve çeşitli görevler vermişti Biz de görev yerlerimize gelmiş, vazifelerimizi ifa ediyorduk.

ahmet3

Salona en erken biz geldiğimiz için garsonların masaları düzenlemelerini seyrettik. Sonra Yeşim ve Ahmet ile beraberindekiler de salona geldi. Düğünlerdeki en can sıkıcı şey herhalde geç gelip de en iyi yerde oturmak isteyen akrabaların bakışlarına katlanmaktır. Keyb ve Mustafa’nın düğününde işin o kısmına bakmadığımdan çok fark etmemiştim ama Ahmet’in düğünde bunu iyice tecrübe ettim: Düğüne erken gelen kazanır 🙂 Saat 20.00’ye kadar davetli misafirler geldiler, salon doldu ve düğün başladı.

ahmet2

Önce nikah töreni vardı. Ahmet’in bize söylediğine göre nikahı Sivrihisar Belediye Başkanı kıyacaktı. Ancak herhalde başka bir işi çıkmış olacak ki Belediye Başkan Yardımcısı geldi. Aman Allah’ım nasıl heyecanlandı adam! Hayatımda ilk defa bu kadar heyecanlı bir nikah kıyılması gördüm. Başkan yardımcısı olduğu için herhalde çok az nikaha katılmıştı. Epey bir şaşaladı konuşurken. Neyse ki Ahmet ve Yeşim’in yüksek sesleri ve özellikle şahit Turgut Hoca’nın her yerinden akan tecrübesi sayesinde nikah faslı keyifli bir biçimde tamamlandı.

ahmet4

Ahmet’in şehir dışından gelen arkadaşları için gündüzden planı yapmıştık. Bir kısmını ben misafir edecektim. Bir kısmı ise Ahmet’in eski bekar evinde kalacaktı. Düğün boyunca koşuşturmaktan ve sahne boş kalmasın diye uğraşmaktan, bu arkadaşlarla çok muhabbet edemedik. O gruptan olur da okuyan olursa bize küsmesin kırılmasın.

Yemekli düğünlere has bazı problemler vardır. Düğünden önce o kadar dua ettik ki şükür bu sorunların hiç biri yaşanmadı. Şimdiye kadar gördüğüm en hızlı ve klas düğün yemeklerinden biri oldu. Sonrası da standart biliyorsun. Takısı, pastası, dansı, halayı… Saat gece yarısına yaklaşırken düğün de sona erdi.

ahmet6

Onur İşkembe’de

Düğün bitince bu sefer de bir toplanma telaşı başladı. Yeşim ve Ahmet, dinlenirken biz de arabalara malzemeleri taşıdık Kenan ve Mustafa’yla. Tüm diğer misafirleri yolcu ettikten sonra geriye yaklaşık yirmi kişilik bir grup olarak kalmıştık. Daimi kadroya ilaveten Ahmet’in İstanbul grubu ve Yeşim’in kardeşiyle arkadaşları da vardı. İnsanın işi rast gidecek sevgili okur. O gece bizim de işimiz rast gitti ve hemen dibimizdeki Onur İşkembe‘ye çöktük. Sağ olsunlar hiç de üzücü olmayan bir hesaba karşılık karnımızı doyurduk.

Ahmet’in İstanbul grubu, uzun süredir bir araya gelemedikleri için birlikte takılmak istediklerini söyleyince, biz de gece misafiri olmayacağından, Hafize ve Mustafa’yla bize geldik. Yorgunluktan ölüyorduk. Hiç bir şey yapmadan oturup dinlendik. Sonra onlar da vedalaşıp ayrıldılar. Böylece en eski arkadaşım Ahmet’in düğünü de geride kalmış oldu. Yeşim’e ve Ahmet’e ömür boyu mutluluklar dilerim. Dostluğumuz, kardeşliğimiz daim olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s