Aydın Yavaş Quartet Konseri

afis

Geçtiğimiz perşembe günü Kıraathane’de, bir büyük ustanın, Aydın Yavaş‘ın ve öğrencilerinin, keyifli bir konseri vardı sevgili okur. Toplayabildiğim kadar müziksever toplayıp gittim konsere.

aydinyavas03

Aydın Yavaş üstat, yıllardır Eskişehir’de Öğretmenler Bulvarı‘nda Evrensel Müzik isimli adresinde, her yaştan onlarca ve yüzlerce kişiye müzik eğitimi veren, ülkemizin akademik anlamdaki tek pan flüt sanatçısı, bir akordeon duayeni ve yıl boyunca uluslararası turnelerde, -yaşayan pan flüt efsanesi- Gheorghe Zamfir‘e eşlik eden tek Türk sanatçı unvanlarına haiz, değerli bir insan. Kendisiyle tanışmam tamamen şans eseri olarak Evrensel Müzik’in üst katında oturmaya başlamam sayesinde oldu. Kendi çapımda müzikle ilgilendiğimden, ustaya da yakın olunca bir şekilde sohbetimiz ilerledi.

O akşam işi gücü bırakıp kıraathane’ye koştuk. Etkinlik saat 20.30’da başlayacak olmasına rağmen, henüz saat 20.00’de mekan tıklım tıklım doluydu. Hocadan ders almış ve halen almakta olan onlarca kişi ile aileleri Kıraathane’yi doldurmuşlardı. Biz şanslıydık. Çünkü saat 20.00’ye doğru mekana geldiğimizde Mustafa ve Kübra‘yı oturuyor halde bulduk. Bu sayede arkadan gelen Alper, Caner ve arkadaşlarına da yer tutabildik. Ayrıca masasını bizimle paylaşan, tüm gece kendi aramızda yaptığımız kritiklere katlanmak zorunda kalan, ancak ismini bilmediğim o kardeşe de sonsuz teşekkürler eğer okuyorsa.

aydinyavas02444

Konser tam saatinde başladı. Sahnede Aydın Hoca akordeonda ve yanı sıra, kontrbasta Sıla Naz Kuvancı, klarnette 14 yaşında olan ve sanat hayatının onuncu yılını kutlayan Melis Naz Ünver, akordeonda Şamil Şirin yer alıyordu. Konser öncesinde Aydın Hoca, erken yaşta ve doğru bir müzik eğitimi almanın öneminden bahsetti. İkna olmak için de devamında gelenleri dinlemek yeterli oldu. Konserin ilk kısmında klasikler yer aldı. Aldığım notlara göre çaldıkları parçalar şunlar oldu:

Konserin ikinci kısmı ise ne yazık ki benim en zayıf olduğum yerlerden geldi. Biraz Balkan, biraz tango ve biraz da vals çaldılar. Altın Kalp Tangosu, Goran Bregoviç’in Underground filmine yaptığı bir soundtrack, bir Fransız valsi, Balkanlardan bir diğer parça (ne yazık ki adı yok) ve son olarak Arjantin’in Özgürlük Tango’sunu çaldılar.

Etkinlik bitti derken Şamil bir sürpriz yaptı. Bu, özellikle benim için de gecenin en değerli anlarından bir tanesi oldu. Çerkes asıllı Şamil, “Ağlatan Kafe” olarak bilinen geleneksel çerkes melodilerinden bir tanesini çaldı. Ama ne çalmak!

Ne büyük kayıp ki Şamil Eskişehir’de değilmiş. İzmir’de okuyormuş. Buralarda olsa belki bu Çerkes etnik müziği üzerine bir şeyler yapabilirdik. Biliyorsun ben de bu işin perküsyon kısmıyla kafayı bozmuş durumdayım.

aydinyavas01

Özetle, herkesin mutlu olduğu, memnun kaldığı, daha da önemlisi müzik eğitimine yeni başlayan herkes için müthiş cesaret ve ilham kaynağı olan bir geceyi geride bıraktık. Teşekkür Aydın Yavaş ve bir birinden değerli öğrencileri. Umarım çok kısa sürede yeniden dinleme imkanı buluruz sizleri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s