Bu Ülkede Yaşıyorsanız Yapmanız Gerekenler – 1

Yeni bir seriye başlıyoruz. Bu sıralar o kadar çok aksilik başıma geldi ve gelmeye devam ediyor ki bunları anlatmak farz oldu artık. Şimdi sana, son günlerde başıma gelen üç olayı anlatacağım sevgili okur. Tüm bu anektodların ortak noktası ve çıkartılacak ders ise şu olacak: Bu ülkede yaşıyorsan kimsenin işini iyi yapmasına güvenme. Sürekli kendi işini kovala, peşini bırakma, son ana kadar sor ve kontrol et.

PTT KARGO & AÇIK ÖĞRETİM DERS KİTAPLARI

kitaplarİlk maceramız, kalitesi artık karikatürlere konu olmuş PTT Kargo ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi işbirliğiyle ilgili. Biliyorsun, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde okuyorum. Bu sene okul, radikal -ve bir o kadar da anlamsız- bir karar alarak açık öğretim sistemindeki öğrencilere kitap vermeme kararı aldı. Açık Öğretim Sistemi’nin bu ülkeye kazandırdığı en büyük fayda bu sisteme göre tasarlanarak yazılan kitaplarıydı. Farklı alanlarda uzman akademisyenler tarafından kaleme alınan ve yıllar geçtikçe kalitesi artan kitaplar, sırf bu sistemde değil, farklı üniversitelerde örgün programlarda okuyan öğrenciler tarafından bile kullanılabilen kitaplardı. “Öğrencinin yanında bir hoca olmadığı” farkındalığıyla kaleme alanan kitapları mezun olduktan sonra bile saklıyordu insanlar. Okul tuttu, “bu sene kitap vermiyoruz, pdf’den çalışın” dedi. Bu beyan, aslında sistemin ruhuna bir hakarettir bana göre. Neyse. Derse gidip tutulacak notlar da olamayacağı için kitap olmadan ders çalışamam, kusura bakmasınlar. Bu durumda ya sistemden indirilebilen pdf’leri bastıracaktım ya da kitapları ikinci el olarak bulacaktım. Olmadı. Baskı çok pahalıya geldi. Fotoğrafçılık Bölümü kitaplarının ikinci el satışları da hiçbir sahafta yoktu. Alan satmıyor çünkü, başucu kaynağı.

Screenshot_2018-12-04-22-52-15-1

Ben de okulun vakti zamanında açmış olduğu http://kitapsatis.anadolu.edu.tr adresindeki Kitap Satış Sistemi‘ne girdim. Buradan bölümdeki derslerin kitaplarını sipariş ettim. Ne yazık ki “Fotoğrafın Kullanım Alanları” dersinin kitabı yoktu satışta. Geri kalan kitapların siparişini verdim. Tanesi 10 TL’den ve 5 lira da kargo ücreti. Ödemeyi yaptım ve paketi beklemeye başladım. Ara sınava iki hafta kala gelen giden bir şey yoktu hala. Aradım, okuldan kimseye ulaşamayınca ben de bir e-posta attım. E-postama ertesi gün “İlgili birime aktarılmıştır.” diye cevap geldi. Ara sınava bir hafta kala, halen sistemde “Siparişiniz hazırlanıyor” ibaresi yer alıyordu. Kargo numarası sorgulandığında ise PTT Kargo’nun “Kabul Edildi” ibaresi görünüyordu. Kabul edilmişti ama sonrası yoktu.

Screenshot_2018-12-04-22-58-05-1Bu durumun üzerine bu sefer de CİMER üzerinden durumu anlatan bir mesaj attım. PTT Kargo tarafından, kargo takip sistemine “Araştırılıyor” ibaresi düşüldü. Yani olan olmuş, kargomu kaybetmişlerdi. Ara sınavlara saçma sapan bir şekilde pdf’den, mecburen kısmen çıktılar alarak çalışıp hazırlandım. Sınavdan sonraki hafta içi de nihayet siparişlerim tarafıma ulaştı. Bir gün önce aynı kargo numarasıyla kargoya verilmiş, ertesi gün ulaşmış yeni bir paketti bu. Ya da kaybettikleri kitapları buldular. Eğer öyle değilse ilk gönderilen kitap seti hala kayıp galiba. Eğer olayın peşine düşmesem, belki de CİMER’e yazmasam olayı, bu paket gelmezdi. Keşke daha önce yazsaydım da sınavlardan önce ulaşsaydı.

 

2018-12-05 21.50.39

PTT Kargo ile bir paketiniz taşınacaksa ya da size teslim edilecekse aman diyim sevgili okur, peşinde koş, takip et. Telefonla arayıp sorma, çünkü cevap vermiyorlar. Çok daha önemli bir paketi kaybetmedikleri için şükretmekten başka ne yapabilirim?

NİLÜFER TURİZM’LE BAŞARISIZ BİR SEYAHAT

002d55362409187e46d22f2ac7baae39-0-1.jpgAntalya Belek‘te yapılacak bir eğitim programı için, geçtiğimiz cumartesiyi pazara bağlayan gece Nilüfer Turizm‘den saat 23.59’a bilet aldık. Evden çıkıp otogara gitmek üzereyken telefonuma bir mesaj geldi. “Yol şartları dolayısıyla aracımız bir saat rötarlı olarak, saat 01.00’de hareket edecektir.” diye. Evde biraz daha oyalanıp öyle çıktım yola. Otogar’da yol arkadaşım Emrin Bey‘le buluştum ve saatin 01.00 olmasını bekledik. Ancak gelen giden yoktu. Biz de yazıhaneye gittik. Adam müthiş bir rahatlıkla “Abi o araç arızalandı, gece 3-4 gibi ancak gelir.” dedi. “Yahu bize neden haber vermediniz?” diye çıkışınca hiçbir şey diyemedi. Şansımıza o anda Kamil Koç firmasının saat 01.00’de çıkan ve Antalya’ya giden aracına iki kişi bilet bulabildik. Son anda, hareket etmek üzere olan aracı durdurdular ve koştuk, yetiştik. Bir süre sonra Nilüfer’den sms geldi, biletleriniz iptal edilmiştir diye. Umarım ücret iadesini sorunsuz olarak alabiliriz.

Yani firmaya güvenip üç beş dakika daha bekleyip sormasak neler olduğunu, o gece kimbilir saat kaça kadar otogarda salak gibi bomboş oturacaktık. Mağdur olacaktık. Hadi diyelim bizim ki çok önemli değil. Ya bir de hayati bir mesele için bir yerlere ulaşmaya çalışan kişilerin hali ne olacaktı? Hayır, gidilecek yer yakın bir yer, sürekli araç olan bir yer de değil, Antalya. Meğer araç en başından beri bozukmuş. Ancak Nilüfer Turizm, doğru ve tam bilgi vermek yerine anı kurtamaya çalışmış. Biz şanslıydık, işimizi riske atıp beklemedik. Ancak o gece, o otogarda bizimle aynı otobüsü bekleyen bir sürü insan mağdur oldular.

GARANTİ BANKASI’YLA BİR KART ÇIKARTMA MESAİSİ

Aslında bunda da başrolü Garanti‘yle birlikte PTT Kargo paylaşıyor. Geçen gün Bankamatik kartımızı kaybettik. Bankayı aradık, “Kayıp Kart” işlemlerinden yeni kart için başvurduk. Eskiden bankalar kart teslimatları için özel kuryeler ile çalışırlardı. Garanti, Akbank’la birlikte Türkiye’nin en çok kart parası alan, hemen her işlemin ücretli olduğu bankacılık anlayışını bir adım öteye taşımış ve Türkiye’nin en yüksek güvenlikli kargo şirketi PTT Kargo ile anlaşmış. Artık bankamatik ve kredi kartlarını PTT Kargo dağıtıyor. Dağıtıyor dediğime de bakmayın, tabiki de dağıtmıyor. Evde olduğumuz gün yine bizi evde bulamadı. Böylece kartın ne olduğu konusunda büyük bir belirsizlik başladı. ALO Garanti’den yaklaşık beş dakika uğraşıp müşteri hizmetlerine ulaştık.

Kartı almak için bu sefer de banka şubesine gelmemiz gerektiğini söylediler. Müthiş. İşin işgüzarlık kısmı da şubede başlıyor. Yapacağınız işlem sadece kayıp kartınız için yeniden kart istemek. Bankadaki görevli önce kredi kartı formu uzatıyor imzalayın diye. Hayır, zaten kapattırdık bunu, diyip geri çeviyoruz. Olsun kullanmazsınız kenarda durur, diyor. Reddedince, telefona SMS geliyor: “Nakit avans limitinizi 500 TL’ye çıkartıyoruz, Evet yazın yollayın“. Yahu biz bunu da istemiyoruz. Allahalla? Şurayı imzalayın diyor, “Kartımla birlikte Garanti American Express kartı da gelmesini istiyorum” yazıyor.

Yani artık banka şubeleri, mayın tarlası sevgili okur. Muhakkak bir tarafına patlıyor. Muhakkak, vatandaşa bilgisi, isteği ve ihtiyacı dışında bir şeyleri sokuşturuyorlar. Hatta ne sokması, saplıyorlar direkt!

Artık bu ülkede vatandaşlar kimseye güvenemiyor. Telefon dolandırıcılarına en azından dolandırıcı diyoruz. Sistemin parçası olan sözüm ona kurumsal firmalar öyle bir dolandırıcılık sistemi kurmuşlar ki hırsıza hırsız diyince suçu biz işlemiş oluyoruz. Güvenmiyoruz, güvenemiyoruz. Bu da toplumun temelini sarsıyor. Kişilikler değişiyor. Giderek sabırsızlaşıyor, öfkeleniyor ve daha da kötüsü işgüzarlaşıyoruz. Lan işgüzarız işgüzar. Okulda sisteme güvenmeyiz, hastanede doktora güvenmeyiz, tedaviyi reddederiz, iş yerinde kendimizi garantiye alacağız diye başka insanların vaktini, emeğini hiçe sayarız, işi de yapmayız. Gidiyoruz bakalım. Bu ülkenin kuralı bu artık. Kimseye güvenme. Kendi işini kendin yap, kendi menfaatin için gözlerini açık tut, şark kurnazı ol. Efendi olma, kibar olma. Üniformasını giydir dayının, gelsin dolaşsın peşin sıra 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s