Freestyler – 20 Yıl Sonra Yeniden

freestyler006

2001 ya da 2002 yıllarında ilk defa adını duymuştum Bomfunk MC’s grubunun. NOKIA‘dan sonra Finlandiya‘dan çıkan en ünlü şey oluvermişlerdi bir anda. Türkiye’de bile o dönemlerde bizim gibi ergen olanlar ve daha büyük abilerimiz Freestyler dinlerdi. Şimdi nerelerdedir bilmiyorum, Onur isminde bir arkadaşım vardı. O öğretmişti bana. Bomfunk MC’s grubunu ilk defa ondan duymuştum. Freestyler’ı dinler dinlemez de vurulmuştum. Hayatımda bu kadar yüksek enerjili bir parça daha dinlememiştim. Nereden nasıl riplenmişti bilmiyorum, bilgisayarımdaki 1999 tarihli In Stereo albümünde parçaların isimleri hep “Track 1, Track 2” şeklindeydi. O zamanlar albüm ripleyenler sırf gıcıklığına parça isimlerini yazmazlardı. Ben de yaşadığımız yerdeki tek internet kafeye gidip albümün adını yazıp parça listesini yanımdaki deftere not etmiştim. Eve gelip Winamp’tan tek tek düzeltmiştim.

Freestyler, yalnızca şarkının kendisiyle değil, klibiyle de çok meşhurdu. Discman teknolojisi walkman‘in yerini almaya başlamıştı. İnanılmaz geliyordu. Ayrıca klipteki çocuk kız mıydı erkek miydi ayırt edemiyorduk. Ahmet‘le birlikte defalarca izlediğimizi hatırlıyorum.

freestyler003

Raymond Ebanks

Geçen gün Youtube’da dolaşırken YUGOnet ismindeki bir oluşum tarafından Freestyler 20. Yıl uyarlaması klibine denk geldim. İşin en güzel yanı, 1999 yılında çekilen orijinal kliple bire bir senaryoyla çekilmesi ve grup üyelerinin tam yirmi yıl sonra yine aynı rollerde klipte rol alması! Raymond Ebanks‘in bu kadar yaşlanmış olması beni çok hüzünlendirdi gerçi.

 

freestyler002

Klipteki kamera açıları büyük oranda aynı

Yirmi yıl önceki kliple bu yeni klip arasında pek çok açıdan farklılıklar var ancak bu farklılıklar bilakis keyif veriyor izlerken. Örneğin yirmi yıl önce bir discman’ler yeni çıkıyordu ve parçayı dondurup ileri geri alabiliyordunuz. Bu müthiş bir lükstü. Klipteki aksiyon da “erkek” oyuncunun bu forward reward freeze üçlemesinden ibaretti. Oysa yeni klipte, “kız” oyuncu telefonunu kullanıyor 🙂 İleri geri alma, dondurma ve yan çevirme gibi günümüz tekno-move‘larını icra edebiliyor 🙂 Yirmi yıl önceki klipteki çocuk ile bu kızın simaları da birbirini andırıyor. Keşke aynı kişi ya da çocuğu falan olsaymış.

freestyler004

 

Klip Sırbistan‘da Belgrad‘da Vukov Spomenik metro istasyonunda çekilmiş. Bomfunk MC’s grubunun üyeleri de aynı sekanslarla klipte görünüyorlar. Orijinal klipteki break dance sahneleri modern dansla ve hatta twerk hareketleriyle güncellenmiş. Çünkü anladığım kadarıyla klipteki ekip bir dans okulunun öğrencileri. Başroldeki kızın ismi de Milica Bajcetic. Sırbistan, Belgrad’dan bir dansçı.

Şu adreste yayımlanan klibin, yayımlanmasının üzerinden bir hafta geçmişti ki nedendir bilmiyorum, YUGOnet klibin bu uyarlamasını tüm Dünya’ya kapattı. Sadece Rusya’da ve Sırbistan’da izlenebiliyor. Bu çok anlamsız. Klibin yeni versiyonu çok ve benim gibi eski fanları gayet memnun etti. Ancak hiçbir şey aslının yerini tutamaz, biliyorsun. Orijinal videosu, belki de çocukluğumu hatırlattığı için hala favorim.

Aradan geçen yirmi yıldan sonra, Bomfunk MC’s dördüncü albümlerini yapar mı bilmiyorum. 2005 yılında dağılmışlardı. 2018’de yeniden toplanmışlar. Ortaya nasıl bir iş çıkar bilemiyorum. Ancak, bir diğer Bomfunk MC’s efsanesi olan Super Electric için bir remake video yapılacaksa bunu 2022’den önce göremeyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s