Arşiv Tamam: Black Omen – Darkness Is My Essence

blackomen04Black Omen adını ilk defa duyduğum 2004 yılının üzerinden 15 sene geçmiş. Geçen bu sürede grup, bir demo ve dört albüm yayımlayarak ülkemizin diskografisi en kalabalık black metal gruplarından birisi haline geldi. Grup üyeleri ülkenin dört bir yanında (Eskişehir, Ankara, Trabzon, İstanbul) yaşıyor olsa da Black Omen halen Eskişehirli bir grup! Son çalışmaları Darkness Is My Essence ise, hem o derin mavi rengiyle hem ilk defa kaset olarak da basılmasıyla hem de yıllar sonra gelmesine rağmen hayal kırıklığı yaratmayan kalitesiyle başımızın tacı oldu.

Albümü geçen gün hem kaset hem de CD formatında Eskişehir’de tek satış noktası olan Adımlar Kitabevi‘nden aldım. Bu aşamada Serkan abiyi ve Ali‘yi epey darladım, bana kızmasınlar 🙂 Özellikle kaset çok sınırlı sayıda (50 adet) üretildi. Tükendi mi bir daha bulmak imkansız. Kasetler, Khufu Records tarafından basıldı. Adını çok duyuyoruz bu aralar.

blackomen02Bu albümün sebep olduğu muhteşem bir olay daha var ki en az albümün kendisi kadar önemli benim için. Kaset ve CD’yi de alınca, elimdeki tüm Black Omen albümlerininin bir fotoğrafını çekip Facebook‘a yükledim. Yıllardır arayıp da bulamadığım tek albüm, Sinphony eksikti bir tek fotoğrafta. Bunu da yazınca, grubun gitaristi Baran bana bir sürpriz yaptı sağ olsun ve albümün kendisindeki kopyasını göndermeyi teklif etti. Bakın bu çok önemli bir teklif. Bir yanda en çok aradığınız albümlerden biri, bir diğer tarafta bu albümün eldeki tek kopya olması. Başta kabul edemedim. Ancak Baran abi ertesi gün kargoya vermişti bile. Böylece açık ara en sevdiğim Black Omen albümü olan Sinphony’e kavuşmuş oldum. Lan böyle bir mutluluk olamaz!

Black Omen, melodik ve gotik yapısı itibariyle ülkedeki diğer Black Metal grupları arasında apayrı bir yere sahip. Her biri yakın arkadaşlarım olan grup üyeleri, yıllardır bu müzikal çizgiyi korudular, kaliteyi hiç bir zaman elden bırakmadılar.

Darkness Is My Essence’a dönelim şimdi. Albümde, aslında EP demek daha doğru olur, beş parça yer alıyor. Bunların üç tanesi yeni parçalar. Son iki parça ise eski şarkıların yeni düzenlemelerinden oluşuyor:

 1. Homo Homini Lupus (In Sickness and in Hell)
 2. Pages of Destiny
 3. Darkness is My Essence
 4. Gate of Darkness MMXIX
 5. Damned Renaissance (Orchestral Version)

Benim en sevdiğim parça albüme adını veren Darkness Is My Essence. Bunun dışında Gate Of Darkness‘ı  da yıllar sonra Karahan‘ın vokalleriyle dinlemek açıkçası tüylerimi ürpertti. Bilmeyenler için Gate Of Darkness, Black Omen’ın ilk kaydettiği demoda  ve 2005’te çıkan ilk albümleri When Pure Darkness Covers False World Of Light albümünde de yer alıyor. O albümlerde parçayı Gökhan abinin vokalleriyle dinlemiştik. Bu satırları yazarken dayanamayıp demodaki Gate Of Darkness’ı açtım. Demodaki hali bile o kadar müthiş ki, o çiğ soundu bugün çoğu grubun profesyonel kaydına değişmem.

Bir diğer özel durum ise Intro parçalarıyla alakalı. Black Omen, en başından beri açılış parçalarından, Intro’lardan vazgeçmedi. Bu yönüyle de her zaman takdir ettim. Gerçi bu albümdeki intro, öncekiler kadar iddialı değil. Albümde davullar ve vokal, muazzam bir baskınlığa sahip. Bunu sound ya da mix olarak demiyorum. Parçaların tamamında bu ikili çok baskın ve üstünler. Davul çalan birisi olarak bu inanılmaz keyif veriyor. Kıymetli dostum Onur‘un ellerine, Karahan’ın ise ağzına sağlık. Önceki albümlere nazaran, müzikalitenin daha da üst seviyede olması takdire şayan.

blackomen03

Kartonette bana da teşekkür etmişler, görünce inanılmaz mutlu oldum. Albümün kapağını ve kartonet tasarımını en sevdiğim “nick name esprilerinden” birine sahip, Selvin Flames yapmış. Fotoğrafları ise Sevil Çimenler çekmiş. Grubun güncel kadrosu ise şu şekilde:

 • Serkan Kaya – Gitar
 • Baran Akalın – Gitar
 • Ali Fatih Çimenler – Bass
 • Karahan Karaoğlu – Vokal
 • Tolga Uz – Klavye
 • Onur Özçelik – Davul

Hala dinlemeyen varsa hemen aşağıya bırakıyorum. Özellikle Darkness Is My Essence’a kulak verin. Sevgilerle 🙂

blackomen01

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s