Levent Yüksel Konseri – 20 Mart IF Eskişehir

blx-get_fileMüthiş bir dolunay gecesinde, harika bir konser izledik sevgili okur. Yıllar önce verdiğim sözü nihayet tutabilmenin verdiği mutluluk, dostlarla birlikte olmanın huzuru ve siyatik ağrısının sızısıyla birlikte unutulmaz bir gece oldu gerçekten 🙂

Eskişehir‘de yeni açılan IF Performance Hall, çok kısa sürede bir biri ardında bombaları patlattı sevgili okur. Aldığımız haberlere göre, her biri tıka basa dolu bir sürü konser gerçekleştirdiler. Özellikle Mart ayına neredeyse boş gün kalmayacak şekilde doldurmuşlar ki bu konserlerin en dikkat çekici olanlarından birisiydi Levent Yüksel. Şubat ayının ilk haftalarında bileti aldım. Odaya bir köşeye koydum ve sessiz sedasız konser gününü beklemeye başladık.

Konser günü iş yerinden heyecanla çıkıp eve geldim. Ufak bir antrenmandan sonra, hemen üzerimi değiştirip fırsat olursa imzalatırım diye Levent Yüksel’in Med Cezir albümünü aldım. İmza için kalem bile aldım. Sonra da Utku ve Hazal‘la buluştum. Doğruca gidip Merve‘yi de aldık. Oradan da sözleştiğimiz mekana geçtik. Konserin kapı açılışı 21.00 idi. Bir şeyler yedikten sonra saat 20.00 civarında IF Performance Hall’e gidecektik. Bir saat önceden evet, çünkü önceki konserlerden tecrübeli olanlar kapıda inanılmaz kuyruk olduğunu, arkalarda kalanların konseri de arkalarda izlemeye çalıştığından bahsetmişti.

Yemek yiyeceğimiz mekana birkaç metre kala Hazal, Utku’ya internetten aldıkları biletin çıktısını alıp almadığını sordu. O anda başımdan aşağıya kaynar sular döküldü ve bir çığlık attım: Biletleri evde unutmuştum ! Hemen yemek yiyeceğimiz mekana girdik. Caner bizi bekliyordu içeride. Ekip yemeği sipariş ederken biz Caner’le arabaya atlayıp gerisin geri eve geldik bileti almak için. Sonra alıp hızlıca mekana geri döndük. Biz masaya oturduğumuz anda da yemekler geldi 🙂 O esnada Alper de işten dönmüştü. Koray ve Özlem de uğrayıp kalkmışlardı.

levyuk04

Neyse, yemekten sonra hep birlikte konserin yapılacağı mekana gittik. Üçüncü kattaki mekanın önündeki kuyruk katları aşıp merdivenlerden inip zemine ulaşmıştı bile. Üstelik daha saat 20.00 idi. O sırada IF’nin Instagram hesabında konserin 23.00’te başlayacağı şeklinde bir post gördük. Dedik olamaz. Neyse bekledik. Biraz önümüzde duran Burak‘la konuştuk, lafladık. Taa yukarılardan Mehmet koptu geldi yanımıza. Onunla sohbet ettik biraz da. Saat 21’de kapı açıldı. Kısım kısım içeri alındık. İçerisi küçüktü. İşin kötüsü bir de ortadan bölüp ön kısma loca ayırmışlardı. Böylece 20 kişi için 3 metrelik bir mesafe ayrılmışken, 400 kişi için de aynı 3 metrelik bir mesafe bırakılmış. Haliyle sıkışık bir halde beklemeye başladık. Saat nihayet 22.00 olduğunda, inşallah daha önce yazdıkları gibi saat 22.00’de başlar konser, son dakikada dedikleri çok mantıksız, diyerek beklemeye başladık. Öyle ya, kapıyı açıp fon müziğiyle sıkış tepiş tam iki saat bekletmek müthiş saçma ve fiyasko bir hareket olurdu değil mi? Ama oldu sevgili okur… levyuk03Belki iki saat değil ama tam bir buçuk saat o halde bekledik. En son herkesin sabrı taştı ve ıslıklar, alkışlar, yuhalamalar eşliğinde bir kıyamet başladı. Levent usta dayanamamış olacak ki saat 22.30’da apar topar sahneye çıktılar. Konser başladı. Ben bu gecikmeyle ilgili olarak kesinlikle Levent Yüksel’i suçlamıyorum. Bütün sıkıntı mekanın iletişimsizliği. Bir gecikme olsa bile bu önceden haber verilebilir, açıkça duyurulabilirdi. Öyle satır altında küçücük rakamlarla değil… Ona göre de kapı geç açılırdı. Ufacık mekana sahne önü locası yapıyorsanız, içeriyi daraltıp tıklım tıkış bir hale getiriyorsanız insanların da iki saat ayakta beklemesine sebep olmayacaksınız. Bir konser, müzikal bir gösteridir. Bu işe sadece ticaret-satış-tüketim şeklinde baktığınızda, işte bu şekilde oluyor. Neyse dönelim konsere.

Levent Yüksel (LY), çok başarılı bir orkestrayla çıktı sahneye. Bunu en başta belirteyim. Başarılı, kusursuz bir orkestra izledik. Özellikle back vokallerden erkek olanın, ismi Yasin Öktem, sesi adeta Levent Yüksel’in kendi sesi kadar benziyor. Böyle bir performans olamaz. Bravo! Şimdi konserin çalma listesini şarkılardaki önemli detaylarla birlikte veriyorum.

 • Ya Sonra: Konserin ilk şarkısı bu oldu.
 • İstanbul
 • Dedikodu: Bu parçada kemanda Hidayet Sevinç müthiş bir solo yaptı. Konserin ilk ciddi atraksiyonuydu.
 • Beni Bırakın: Levent Yüksel’in en sevdiğim şarkılarındandır bu. Bass gitarda Nihat isimli müzisyen güzel bir solo attı bu parçada.
 • Bu parçanın ismini bilmiyordum. O yüzden “Gün Yine Batmakta Sensiz” diye not almışım? Anlayan varsa yorumlara yazabilir mi?
 • levyuk01Grup konser boyunca tüm parçaları bir birine bağlayarak, hiç ara vermeden çaldı. Bu noktada Levent Yüksel bağlamasını kuşandı. “Hayatıma Dokunan Şarkılar” isimli albümden birkaç arabesk parça çalacağını söyledi. İlk olarak gelen parça “Mutlu Ol Yeter” oldu. Nefis çaldı bağlamayı da. Salon hep bir ağızdan eşlik etti.
 • Hemen ardından çok sevdiğim bir parçayı girdi: Kaderimin Oyunu. 
 • Daha sonra arabesk faslına bir ara verip kendi kült şarkılarına geçti. Ve büyük hit parça  “Kadınım” başladı. Aslında şunu anladık ki Levent Yüksel’in neredeyse her parçası hit.
 • Ardından daha büyük bir bomba patladı: Med Cezir. Konserin belki de yüksek anları bunlardı işte.
 • Hiç beklenmedik bir şekilde bir cover geldi ki salon havalara fırladı: Bu Aşkın Katili Sensin. 
 • Hemen peşinden “Değer mi?” başladı. Bu da bittiğinde 15 dakikalık bir araya girdik. Bir gram kalabalık eksilmedi. Bir gram kıpırdayamadan ve her birimizin bel/bacakları tutulmuş halde öylece beklemeye devam ettik.
 • Konserin ikinci yarısı bir davul/perküsyon solo ile başladı. Levent Yüksel bu sefer dört telli perdesiz bass gitarını kuşanıyordu. Sahnede iki tane bass gitar vardı artık ve “Tuana” girdi birden. Sololar Levent Yüksel’de. Peki vokalleri kim götürüyor? Çok büyük ses, vokalist Yasin Öktem. Aman yarabbi! kafamızı aşağıya eğiyoruz, duyduğumuz ses Levent Yüksel. E kaldırıp bakıyoruz sahneye: Levent Usta bass çalıyor ve söylemiyor. İşte Yasin Öktem, tüm iniş çıkışları, Tuana gibi masterpiece bir şarkıda başarıyla kotardı. Helal olsun. Parçanın son kısmında ise ritim değişiyor, daha bir coşuyoruz. Perküsyonun ayakları yere değmiyordu artık.
 • İlk defa kadın vokalist Güler Tuncer‘in sesini açıkça duyuyoruz, parça Karaağaç. 
 • Bu Gece Son

levyuk02

 • Arabesk faslı yeniden başlıyor: Yalnızım Dostlarım.
 • Bir başka Orhan Gencebay klasiği geliyor: Yaşamak Ne Güzel. Perküsyoncu bir solo da burada patlatıyor, LY takdim ediyor: Rahmi! Davul da eşlik etmeye başlıyor ve bastıkları son notayla bir başka efsane parça başlıyor:
 • Zalim! Muazzam bir giriş oluyor, Alper’le ben çivilenmişiz. Utku’nun gıkı çıkmıyor, gitariste bakıyor. Kızlar ayaklarının ucunda sahneye görmeye çalışıyor. Caner ise Alper’in arkasında önde duran ve omuz üstünden kendisine bakan kızdan korunmaya çalışıyor. Konser böylece bitiyor ama bizde bitmişiz. Teşekkür edip sahneden ayrılıyorlar. Tam arkamızı dönerken bir daha fırlıyorlar.
 • Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk!

Saatler 00:30 civarında. Saatlerdir ayakta durmaktan tükenmişiz. Bellerimiz, ayaklarımız, bacaklarımız tutulmuş, ölüyoruz. Önümüzdeki uçuş halindeki kız grubunun hemen her şarkıyı klip çekiyormuş gibi canlandırmaları ilk başlarda güldürse de sonlara doğru acı vermeye başlamıştı. Bir de hemen arkamdaki kadının sürekli enseme doğru nefes alıp vererek önüme geçmeye çalışmasını yazmadan geçmeyeyim. İleride okur okur gülerim.

Bir ümit belki CD’i imzalatabilirim diye kapıdaki güvenliğe sordum. “Biz de sorduk, ‘kimse beklemesin, imza olayına girmeyeceğim, istemiyorum ‘dediler” dedi güvenlik bana. Biz de sessizce çıktık. Alper’in arabaya doluşup evimize geldik. Saat 01.00’de yatağa girdim. Saat 01.01’de rüya görmeye başladım. Ama ne rüya!

2 responses to “Levent Yüksel Konseri – 20 Mart IF Eskişehir

 1. Keşke ben de şahit olabilseydim efsaneye 😦 Ne yazık ki şu son bir yıldır ot gibi yaşıyorum 😥 neyse, sayenizde yaşamış gibi olduk

 2. renuca

  Sahneyi çektiğin fotoğrafın birinde ben de görünüyorum..Ly nin tan önündeydik..
  Okudum çok gzl yazmışsın.Benim de yanımda eşim vardı ama ruhum orada değildi..En güzel lise yıllarımda bana eşlik eden şarkılar…İlk defa canlı dinledim, bütün gençliğim bütün yaşanmışlıklar gözümün önünden geçti..
  Herşey mükemmeldi, sadece med-ceziri kendi söylemedi hep mekana söyletti ona kızdım..kapanışı med cezirle yapıp kendi söyleseydi bari:(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s