Headbang 4’te Neler Var?

headbang4_1.jpgSıkış tepiş masamda oturmuş, belki de haftalar önce yazmam gereken bir yazıyı nihayet yazabilmenin mahcubiyetle karışık mutluluğunu yaşıyorum şu anda. Bir üst rafta duran, şu anda Türkiye’nin en eli yüzü düzgün metal müzik yayını olan Headbang‘in dört sayısına ve hatta dördüncü son sayısına bakıyorum. Bu sayının diğer sayılara göre çok daha kalın olduğunu (220 sayfalık bir ansiklopedi) hemen en başta söyleyeyim. Çağlan Tekil ve arkadaşları, her geçen sayıda kaliteyi daha da yukarıya taşıyarak devam ediyorlar yola.

En kalın sayı olmasının yanında, ilk defa bir Türk Metal ikonunu kapağına taşıması bakımında da dördüncü sayı Headbang’in en önemli sayısı oldu bana göre. Bookazine denilen formatta yayımlanan ancak en nihayetinde bir dergi olan Headbang’in bu sayısında, kapakta Dr. Skull‘un maskotu kuru kafa Vehbi‘nin biraz “makyajlı” bir görüntüsü yer alıyor. Derginin de en iddialı röportajlarından birisi Dr. Skull’la yapılan röportaj şüphesiz. Çok büyük ihtimalle 2019 yılında yerli metal piyasamızdaki en büyük olay Dr. Skull’un yıllar sonra gelen birleşme haberi ve akabinde gelen konser oldu. Dr. Razor ismiyle sahne alan Razor’un müthiş performasına birkaç şarkıda Dr. Skull’un asıl elemanları da eşlik edince tarihi bir gece yaşanmıştı. Velhasıl, o geceye ve grubun en güncel durumuna ilişkin okuyabileceğiniz en kapsamlı röportaj bu sayıda yer alıyor.

headbang4_07

headbang4_02

headbang4_08Geçen hafta, hangi gündü hatırlamıyorum bir gece uykum kaçtı. Ama nasıl kaçmak! Lan dedim tam fırsatı. Açtım Headbang’i rastgele karıştırmaya başladım. Bazı şaşırtıcı bilgilerini ilk defa öğrendiğim Haggard Röportajı’nın ardından okumaya devam ettim. Bir zamanlar belki de biraz Pınar‘ın teşvikiyle çok sık dinlediğim Rotting Christ röportajını gördüm. Norveç’te, Black Metal tarihinin en önemli anıtları sayılan lokasyonların nereler olduğunu öğrendim. Zeynep Çolakoğlu‘nun bence en başarılı yazılarından biri olan, 1990 yılında İzmir’de gerçekleşen, bugün bile okuyunca yok artık dediğimiz, Mayhem konserinde neler yaşandığını okudum. Tekrar ediyorum, tüm diğer Headbang’ler içerisinde Zeynep’in yaptığı en başarılı çalışma bence bu yazı olmuş. Ellerine sağlık. 

headbang4_06

headbang4_05

headbang4_04Bookazine formatının belki de en büyük avantajı, içeriklerin hiçbir zaman eskimeyecek yazılardan oluşmasıdır. Dediğim gibi, bu sayı adeta bir ansiklopedi kıvamında olmuş. Derginin içerisinden çıkan özel ayracı, “Hikayeleriyle Konsept Albümler” kısmına koydum mesela. Barış Efendioğlu adeta bilimsel bir derleme çalışması yapmış. Tebrikler.

Kapağı ve iç sayfalardaki dizgisi de dahil olmak üzere en karanlık Headbang’i okudum. Son üç sayfada diğer üç sayının kapakları adeta çerçeveletilsin diye yer alıyor. As duvarına, hiç sırıtmaz yeminle.

Evet, takip etmeye devam. Headbang, içeriği, yazar kadrosu ve baskı kalitesiyle şu anda Ülkemizde yayımlanan en mükemmel metal müzik dergisi, pardon bookazine’idir. Kalite belli bir çizgide olunca, insanın yayın periyodunun kısalarak belki de ayda bir yayımlanmasını ümit etmekten başka bir derdi olmuyor. Teşekkürler Çağlan Tekil.

headbang4_03

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s