Canon EOS 550D Günlükleri

Geciken bir yazı oldu bu. Yaklaşık iki aydır yola Canon‘la, EOS 550D ile devam ediyoruz sevgili okur. Eski Kodak marka fotoğraf makinem hala saat gibi çalışsa da, artık bir DSLR makine almanın zamanı çoktan geçmişti bile. Neyse, geç oldu belki biraz ama güç olmadı.

Bir süredir letgo üzerinden DSLR makinelere bakıyordum. Başlarda Nikon üzerindeydi tüm dikkatim. Sonra bir gün Özge‘yle konuşurken ondaki makinenin Canon olduğunu, ben de Canon alırsam lensleri, objektifleri değiş tokuş yapabileceğimizden bahsetti. Böyle bir konuşma olunca, bir anda yakınımda, arkadaşlarda, iş yerinde olan makinelerin hepsinin Canon olduğunu fark ettim. Böylece rotayı Canon’a çevirdim.

kamera03Letgo’da çok beğendiğim bir makine buldum. Shutter yani çekim sayısı yazmıyordu ancak satıcı çok az kullanıldığını söylüyordu. İlana sadece boş makine ve objektifin fotoğrafını koymuştu. Fiyatı uygun bulduğumu ancak makinenin yanında diğer aksamların olup olmadığını sordum. O da şarj aleti, tripodu ve çantası olduğunu söyledi. Eğer çok önemliyse de İzmir’deki ailesinden göndermelerini isteyebileceğini söyledi. Dedim ki tripod neyse de, çanta ve şarj aleti çok önemli elbette. Tamam, dedi. İsterim yollasınlar, dedi. Makinenin shutter sayısını kontrol edip alacağım, para hazır dedim. Aradan birkaç saat geçince bu dallama bana bir mesaj attı: Ben makineden almadığım ve beni dürtmeye çalıştığınız için size makine satmıyorum, dedi. Lan? Hemen yazdım buna, arkadaş ben senin verdiğin fiyata itiraz etmiyorum, sen neden bana böyle dedin? “Bir de utanmadan çanta istiyorsunuz” diye mesaj atıp beni engellemiş. Ulan şok oldum. Şaşırdım. Sonradan fark ettim ki ben herife “shutter sayısını kontrol edip alacağım” diye yazınca herifin yalanı ortaya çıkacağından, kıvırmış. Böylece ilk girişimim suya düştü, alamadım.

canon

Daha sonra bir tane EOS 550D gördüm. Ama makine tertemiz! Shutter sayısı 13700’lerde. Satıcıya mesaj attım, gayet düzgün bir cevap verdi. Fiyatta ufak bir ikram yaptı. Sonra dedim buluşalım. Gittik, Espark’ta buluştuk. Gayet doğru, düzgün bir adam geldi karşıma. Makine söylediğinden bile temiz. Tüm aksamları tamdı. Çantası, askısı ve hatta orijinal yazılım CD’si bile duruyordu. Bir de sağ olsun UV filtre hediye etti üzerinde. Böylece makineyi almış oldum.

Makineyi aldıktan sonra yedek kapak sipariş ettim objektif ve gövde için. Elimde bulunsun. Daha sonra bir polarize ve bir UV filtre daha sipariş ettim. Elimdeki tripod çok güven vermediğinden yine letgo‘dan bir de makinenin ağırlığına dayanabilecek bir de tripod aldım. Ve yapılacak en önemli şeyi yaptım: Makinenin kullanma kılavuzunu bastırdım. Bakın bu çok önemli. Bırakın markayı, bazen modeller arasında  bile ciddi fonksiyon değişiklikleri olabiliyor. İnternette yalan yanlış bilgi aramaktansa elinizin altında bir kullanma kılavuzunun bulunması en doğrusu. İngilizce forumlarda bir bilgi araştırdığınızda size kısaca “RTFM!” yazıp geçiyorlar. Read The Fucking Manual!

Makinede, hiç filtre yokken, UV filtre takılıyken ve polarize filtre takılıyken alınan görüntüler:

kamera06

Yukarıdan aşağıya: Filtresiz – UV – Polarize

Blogda yeni bir seri, belki çok birikirse yeni bir kategori olacak artık: Canon Günlükleri. Elimden geldiğince burada fotoğraf, fotoğraf teknikleri, yakaladığım ilginç kareler, fotodeneylerim, yeni aldığım ya da denediğim donanımlar hakkında bilgiler vereceğim. Şimdiden hayırlı olsun.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s