Çerçeve Koleksiyonum

Dolunay‘da yayımladığım şu videodan sonra, pek çok güzel yorum aldık. Bir kişi ise beni şaşırttı ve video benim ve Alper‘in gözüktüğü kısımdaki çerçeveleri özellikle sordu. Bu soru gelince, bende fark ettim: Evin her yerinde asılı bir sürü çerçevem ve aslında her birinin de güzel hikayeleri var. Bu yazıda, aslında bir tür koleksiyon da denilebilecek bu çerçevelerden bahsedeceğim.

Yazı içerisinde birbirinden farklı tam 19 tane çerçeve yer alıyor. Her biriyle ilgili açıklamayı ise resim yazısı olarak ekledim. Mobil cihazınızdan girdiğinizde bu açıklamalar hemen görselin altında yer alacak.

ce01

Bin parçalık bir puzzle bu. Merve evlenmeden önce yapmış. Eve astığımız ilk çerçevelerden birisi. Departure of the Winged Ship isimli tablonun çizeri ise Vladimir Kush isimli Rus sürrealist ressam.

ce02

Bu evdeki en siyah çerçeve ve çalışma. Bu çalışmayı 2018 yılı Mart ayında yapmıştım. İsmi “Ay’ın Üzerinde Yaşamak“. Kendi ürettiğim ilk çerçevelerden biri olması bunu benim içim ayrıca çok değerli kılıyor.

ce03

Tam iki bin parçalık HEYE markalı puzzle. Tablo Victoria Frances‘in meşhur “Leaves” isimli çalışması. Çerçeveyi ise Eskişehir’de Palet Çerçeve’de yaptırdım. Yapımı en uzun süren ve evdeki en değerli iki çerçeveden birisi bu. En büyük çerçevem.

ce04

Deftones‘u çok severim. Burada görülen ve her albümü temsil edilen görseller, limited edition olarak Amerika’da basıldı ve satıldı. Türkiye’de yaşayan bir Deftones hayranı olarak ben de tüm bu özel tasarımları tek bir görselde topladım.

ce05

Aslında odamda en sevdiğim çerçevelerden birisi de bu. Özellikle kapak tasarımına hayran olduğum death metal albümlerinin kapakları bunlar. Şimdilik sekizli olan bu seriyi ileride on ikili yapacağım.

Merak eden, belki bilmeyen vardır. Bu görselde yer alan albümlerin isimlerini sırasıyla yazayım hemen: Entombed – Left Hand Path, In Flames – Colony, Morbid Angel – Kingdoms Disdained, Immolation – Atonement, Bloodbath – Unblessing The Purity, In Flames – Subterranean, Death – The Sound Of Perseverance, Dark Tranquillity – The Gallery.

ce06

Wintersun‘ın yayımlanan son albümünün kapağı. Albüm her ne kadar “beklediğimiz albüm” olmasa da kapağını çok beğendim.

ce07

Odamdaki en eski tablolardan bir tanesi. Sürekli başımın üzerinde taşıdım Sabhankra‘yı. Bu kadro benim için unutulmaz oldu ve olacak her zaman. Görseli bizzat Savaş Sungur‘dan almıştı zamanında. Fotoğrafta sol tarafta görünen albüm kapağı Dan Seagrave‘in meşhur Origins of Madness çalışması. Sağ tarafta ise Puslu Kıtalar Atlası’ndan Arap İhsan görünüyor.

ce08

Aaa işte bak en sevdiğim görsellerden birisi bu. Çerçevesinin kusuruna bakmayın ama. Sevgili arkadaşım Ayberk‘in şahane çizimlerinden bir tanesi bu: Pehlivan. Çok uzun süre önce (belki de 10 yıl olmuştur) bastırmıştım. Halen de duvarımı süsler.

ce09

Ah, anlatılmaz yaşanır. Yıllar önce Eskişehir’de bir editör ile sohbet ederken bu çizimleri yapan sanatçıdan bahsetmişti. Görür görmez aşık oldum bu tabloya ve aşık olmasını da sağladım. En sevdiğim tablo ve evdeki en değerli iki tablodan birisi.

ce10

Philip Reeve‘in Yürüyen Kentler isimli dörtlemesinden birer kare yer alıyor. Kitapları okuduktan sonra öyküyü çok sevmiştim. Muhteşem bir steampunk eseriydi. İlk kitap Peter Jackson tarafından çekilince daha da heyecanlandım. Ancak filmi izleyince hayal kırıklığı oldu. Muhtemelen devamı gelmeyecek. Tablodaki görseller sırasıyla; Yürüyen Kentler, İhanet Altını, Cehennem Makineleri ve Karanlık Düzlük isimli kitaplara ait.

ce11

İşte Ayberk’in erken dönem başyapıtlarından bir tanesi daha! Bu çizim, bir önceki Pehlivan’dan daha önce, yanlış hatırlamıyorsam bir yarışma için çizilmişti. Ayberk sağ olsun bunu da bastırmama izin verdi. Bu görsel şu anda evime gelen misafirleri kapıda karşılıyor.

ce12

Hayatımın yazmak adına en eğlenceli dönemlerinden birisi de şüphesiz Ender‘le birlikte Getik Dergi‘de yazdığımız dönemdi. Arkası yarın tarzı öykülerimizin en güzel yanı ise şüphesiz Aysun‘un bir birinden güzel çizimleriydi. Bu görsel, bana göre en güzel öykülerimizden biri olan Karanlık Geceler Cambazı için çizildi. Karakterin neredeyse peygamberliğini ilan ettiği o sahneyi anlatıyordu. Bu da evimin koridorunda gelip geçtikçe baktığım, Ender ve Aysun’u hatırlatan güzel bir çalışma.

ce13

2015 yılından beri istisnasız her yıl evimde bir dolunay takvimi asılıdır. İşte bu da o takvim. Sevgiyle.

ce14

Deftones’un Diamond Eyes turnesi için özel tasarlanan bir afiş bu. Çerçevenin büyük göründüğüne bakmayın 20×15 ebatında.

ce15

Betül‘ün Japon sevdamı ilmek ilmek işlediği, yıllardır en güzel köşede sergilediğim etamin tablosu. Ellerine sağlık.

ce16

Çok kıymetli kardeşlerim Mustafa, Sertan, Ayşe ve Betül‘ün bu yılki doğum günüm için bana aldıkları muazzam hediye: Orta Dünya Haritası. Şimdi hedefim yıllardır hiç yapmadığım bir şeyi yapmak: Yüzük Kardeşliğinin her bir karakterinin yaptığı yolculukları ayrı ayrı renklerde bu harita üzerinde işaretlemek.

ce17

Evlenmeden önce odamda Türkiye’de şimdiye kadar üretilmiş en büyük Dünya haritalarından bir tanesi, Atlas Dergisi‘nin üç parça halinde verdiği meşhur harita asılıydı. Ancak yıllardır Dünya haritası olmaması beni farkında olmadığım bir yoksunluk haline bürümüş. Elimde National Geographic‘in çok şık bir haritası vardı. Çerçevelettim.

ce18

Bilecik’te bir tesiste çalışan yakın bir arkadaşım hediye etmişti bu meşhur tabloyu da.

ce19

En sevdiğim üç western filminden biri olan The Mercenary‘nin afişi. 25×20 cm ebatında. Arka kısmında meşhur arena sahnesinde çalan, İtalyan Milli Marşı’ndan sonra İtalya’da en çok sevilen melodilerden birisi olan L’arena (Ennio Morricone başyapıtı) başlamadan hemen önceki replik yer alıyor. Çok merak eden varsa sorabilir.

Blogun en az yazılı ancak en çok görselli postlarından bir tanesi bu oldu sevgili okur. Çerçeveler güzeldir. Çerçeveler anlamlıdır, hikayeler anlatır, anıları saklarlar. Çerçevelerden vazgeçme.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s