2019 Yılımın Özeti

Koskoca bir yıl geride kaldı. Olanlar bitenler ve yaşananlar hep hatıralarda kaldı. Blogun en geleneksel yazısı olan “2019 Yılımın Özeti” yazısına kavuştuk nihayet. Eh bu yazının yazılması elbette birazcık zaman alıyor. Haydi o zaman başlayalım.

2019 yılı, önceki yıla göre blogun yine aktif kaldığı bir yıl oldu. Bir önceki sene ulaştığı okuyucu ve tekil ziyaretçi sayısı -çok küçük bir farkla- neredeyse aynı. Bu yılın da en çok okunan yazısı tıpkı geçen sene olduğu gibi “İyi Bir Münazara İçin İpuçları” isimli yazı oldu. Daha sonra “Gillette Tıraş Bıçakları Kullanıcı Deneyimleri” isimli yazı ve tam sekiz yıl önce yazdığım “Diski Kullanabilmeniz İçin Önce Biçimlendirmeniz Gerekiyor Hatası Çözümü” isimli yazılar giriyor sıralamaya. Bu sene Gillette tıraş bıçakları için yeni bir yazı daha yazmayı düşünüyorum. Böylece eski yazıyı da güncellemiş olacağım. 2019 yılında yazdığım ve en çok okunan yazım ise Şef Musa Göçmen‘in muhteşem bir gece yaşattığı “Senforock Eskişehir – Şef Musa Göçmen” isimli yazım oldu. Özellikle Musa Hoca’nın da takdirini aldığım için çok mutlu olmuştum. Bloga ülkemizden sonra en çok okuyucu ABD, Çin ve Almanya’dan gelmiş. Blogun en çok tıklanan görseli müthiş alerji ilacım Levmont’un kutusu, Keşan’daki acemi birliğimin fotoğrafı ve Legolas’ın posteri olmuş. Bloga Google’dan sonra en çok ziyaretçiyi sırasıyla Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram göndermiş.

Geride bıraktığımız yıl içerisinde bloga toplamda 68 tane yazı yazmışım. Bu sayı bir önceki yıla göre daha fazla. Yazılar belki ay ortalaması olarak az olabilir ancak önceki senelere göre içerikler kesinlikle daha dolu ve zengin. Yazılar biraz daha uzun ancak bir konu üzerine en kapsamlı olacak şekilde yazdım. Şimdi ay ay neler yaptığıma bakalım.

Ocak 2019:

ezgif-5-1424cc83d984

Hayatımda yaptığım en güzel .gif

senforock-2019115172424Bu ay toplam 4 yazı yazmışım. Bunlardan ilk bir önceki yılın özet yazısı olmuş. Onu geçiyorum. Bu ayın en önemli olayı doktora yeterlik sınavını vermem oldu. Yıla müthiş bir başlangıç oldu. Gerçi sizi bilmem ama benim için nedense yıllardır Ocak ayı hep Aralık ayının gölgesinde kalır. Yıl sanki Şubat’la başlıyor gibi gelir.

senforock04

Şubat 2019:

labklar02Tam 7 yazı yazarak güzel ve verimli bir ay geçirmişim. Siyatik ağrılarıyla tanıştığım (ve halen de zaman zaman yaşadığım) bir aydı. Kışın ardından bahar çok güzel geldi.

dreamiskaset

Mart 2019:

Bir önceki ay gibi 7 yazılık bir performansla devam ediyoruz. Yine süper yaratıcı bir ay oldu. Bu ay In Flames yeni bir albüm çıkardı ancak yorum bile yapmadım. Etiket bile yapmadım. Özetle In Flames’in birkaç güzel hatıra hariç, tamamen gündemimden silindiği ilk yıl bu oldu.

aytakvimi03

Nisan 2019:

rbt

Dramatik bir düşüşle koskoca ayı sadece 3 yazıyla tamamlamışım. Bu yılın blog açısından en durgun ayı buydu sanırım. Gerçi hakkını yemeyeyim, bu ay olan bazı olayları ancak Mayıs ayı başında yazabildim. İşlerin yoğunluğundan olacak, başka ne olabilir ki.

 

secim02

Mayıs 2019:

bilecik0419

ozgurdugunYılın hareketlenmeye başladığı belli oluyor. Bloga 6 yazı yazmışım. Aylar sonra ilk defa Nisan aynın son haftasında Antalya’ya gittim Yazısını yazmak da Mayıs’a kalmış. Yolculuklara doyamayıp Aralık 2017’den sonra ilk defa Bilecik’e gittim Bahri’yle birlikte. Şemre‘yle kavuştuk aylar sonra. Özgür’ün düğünü sayesinde oradaki diğer arkadaşlarla da görüştüm.

19fuar02

Haziran 2019:

canoncof_softBeş yazıyla yaza merhaba demişim. Bayram tatiline denk gelmesi sayesinde de evde ve özellikle odamda epey bir vakit geçirip düzenleme ve temizlik yaptım. Adam akıllı bir bilgisayar masası aldım kendime. Yeni projelere de vakit kaldı. Bu ay yılların emektar dizisi The Big Bang Theory final yaptı. Küçük de olsa bahsetmeden geçmek olmazdı. Bu ayın bir diğer güzelliği de iki yıldır devam ettiğim Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden de mezun olmam oldu.

Temmuz 2019:

sercono02

Öncekinden bir fazla, 6 yazılık bir performans göstermişim bu ay. Biliyorsun Temmuz, yılın en sevdiğim ayıdır. Bu ayın başında ve Haziran ayının son günlerindeki en büyük olay, şüphesiz Ülkü ve Sercan’ın düğünüydü. Düğünün hemen ardından devam ettiğimiz iki günlük Kerpe ve Kefken gezimiz ise sadece bu yılda değil, gelecek yıllarda da kolay kolay unutamayacağımız bir gezi oldu.

yapboz04

side012

Ağustos 2019:

volkangeldiBir yaz ayı olmasına karşın, tam 7 yazı yazmışım. Evde oturup yazı yazmayı tercih ettiğim düşünülürse gayet iyi bir skor bence.

Eylül 2019:

Sonbaharın etkisi herhalde, yazı sayısı 5’e düşmüş. Bu ay, son yıllarda keşfettiğim en iyi grup olan Mgła ve en ilham verici davulcu Darkside ile tanıştım, daha doğrusu keşfettim diyelim. Yoğun müzikal bir ay oldu. Özlem ve Ceyhun düğünden önce nikahı yapıp soluğu bizim yanımızda aldılar. Bu ay ki dolunayı hep birlikte izledik.

omm00

balikdogum

omm12

Ekim 2019:

mezun05Altı yazılık bir ay geride kalmış. Bir önceki ay çok büyük bir stresle bitti. Ancak müzikal açıdan yine süper keyifli bir ay başladı. Eylül’ün son günü Senforock’tan sonra yeni bir oluşumla tanıştım: Legends feat Rock’nfoni. Hatta bu yeni oluşumun davetlisi olarak bir de konserlerini izledim.

legends05

Kasım 2019:

Yılın sonuna doğru performans biraz düşmüş beş yazı yazmışım. Bu yıl, seyahatlerim hep ardı ardına oldu. Ekim’in son günlerinde de önce Ankara’ya Özlem ve Ceyhun’un düğününe, sonra da Kocaeli’ye ailemin yanına gittim. Yine bu ay içerisinde Konya’ya gitme fırsatım oldu. Yıllar sonra asker arkadaşlarım Mehmet ve Emrecan’ı gördüm.

ozlcyn04

Aralık 2019:

Yılın son ayında yedi yazı yazarak sezonu kapatmışım. Aralık değişik bir ay oldu. Belki de yılın en çabuk geçen aylarından biri oldu.

ttarena02      moria00

Watercolor Wild West Scene Background 800 x 800 px_1

Yılı bu pozla bitirmeme izin verin

İş yerimdeki 2. yılımı da doldurmuş oldum. 2019 yılı bir öncekine göre daha sakin geçti diyebilirim. İlk geldiğim sene içerisine girdiğim koşuşturmaca nispeten azaldı. Büyük zevk aldığım grafik işleri de bu yıl çok yoğun geçmedi. Yıl boyunca gündemimizin en çıkış yaptığı dönem herhalde rutin teftiş dönemiydi. Diğer işlerimizin yoğunluğu aynı seviyede, şikayetler ise rekor seviyedeydi. Bir de yılın son dönemlerinde ufak çaplı krizler atlattık burnumuz bile kanamadan. Akıl alır gibi değil. Burayı okuyan olursa tüm mesai arkadaşlarıma sevgiler saygılar. Her birinizi ayrı ayrı seviyorum. Bu yeni yılda neler olur, olaylar nasıl gelişir hep birlikte göreceğiz.

takim.jpg

Bu sene sporla dopdolu geçti. Adam Spor‘a ara vermeksizin devam ettim. Ayrıca yılın özellikle ikinci yarısında halı sahalara gitmeye başladım. Perşembe gününün rutini oldu bu iş. Adam Spor’da ufak da olsa katkım oluyor işletmenin gelişip güzelleşmesine. Şubat ayında bir bench challange başlattık. Halen devam ediyor ve her ay artan skorlarla kendi aramızda tatlı bir rekabet oluştu. Buradan Erhan Hocama, Ali Abi’ye, Enes‘e, Okan‘a ve diğer tüm arkadaşlara selamlar. Öyle bir salon olduk ki bir bu kadar adamı da yurt dışına gönderdik.

Instagram hesabımdan konsept paylaşımlar yapıyorum sadece biliyorsun. Bu senenin bana göre en keyifli paylaşımları aşağıda yer alıyor. Bunlardan Alper ve Cansın‘la birlikte kaydettiklerimiz favorilerim.

Her yıl Aralık ayında olduğu gibi bu yıl da İlkan Abi ziyaret etti sağ olsun. Abi kardeş hasret giderdik buluşup. Belki yakın zamanda aramızda olacak bir ticaret hakkında epey tartıştık. Ancak bu yılın belki de en kötü haberlerinden birini de bu buluşmadan bir hafta sonra aldım. İlkan Abi’nin babası, değerli büyüğümüz Kemal Amca hayata gözlerini yumdu. Mekanı cennet olsun. Anısı her zaman yaşayacak.

ilkanabi.jpg

Blogun en sekmeyen, her ay mutlaka yazılan yazıları şüphesiz dolunay yazıları oldu. Son dört yıldır (hatta beş yıla yakındır) kesintisiz olarak her ay dolunay zamanı blogda bir yazı yer alıyor. Bu yazılarda kimi zaman müzikal çalışmalarımızı, kimi zaman da bir öykü ya da şiir denemesini paylaşıyorum. Önümüzdeki yıl da bu gelenek bu şekilde devam edecek.

dark.jpgTabii bir de Netflix‘imiz var malum. Yıllardır süre gelen torrent alışkanlığımı değiştirmese de epey zayıflattı. Memnunum yani. “Dark” isimli diziyle tanışıp kısa sürede fanatiği oldum. Şansıma ben izlemeye başladıktan kısa süre sonra da yeni sezonu geldi. Günlerce bitmesin diye azar azar izledik yeminle. Bloga yıl içerisinde en çok dinlediğim şeyleri yazıyorum ancak filmleri yazmıyorum elbette. superndarkn.jpgAncak bu yıl vizyon filmleri haricinde neden bilmiyorum ama döne döne Fury, Inception ve The Last Samurai filmlerini izledim. Elbette bir de hiç bitmeden Orta Dünya’mız var. Bu yıl Supernatural’in son sezonu oynuyor. Tam 15 yıllık bir alışkanlığımız, bir tutkumuz sona eriyor. Hayatımda eş zamanlı olarak takip ettiğim en uzun dizi bu oldu ve 31 yaşındayım. Bu hesaba göre aşağı yukarı hayatımın yarısı Dean ve Sam’le geçmiş denilebilir. 2019’da Supernatural cephesinden yüzümü güldüren yegane şey Darkness Amara’nın bana yaptığı yorum oldu 🙂

Youtuber olmadım elbette. Böyle bir planım da yok. Ancak bu yıl Youtube’a yüklediğim güzel videolar oldu. Buraya tıklayarak kanalıma hoş geldiniz 🙂

Müzikal bir yıl olduğunu yazmıştım. Ancak özellikle yılın ikinci yarısında efsane parçalar ve albümler keşfettim. Bütün yıl boyunca çok fazla ve farklı albümler dinledim. Ancak her tarzdan en çok dinlediğim albümler Mgła – Age Of Excuse, Sabhankra – The Dream Is Dead, Sertap Erener – L’al, Vega – Delinin Yıldızı, Mabel Matiz – Maya oldu. Parça bazında ise Mgła – Age Of Excuse II, Mgła – Exercises Of Futility V, Kriegsmachine – Residual Blight, Sabhankra – It Burns, Altın Gün – Kolbastı, Katy Perry – Chained To The Rhythm, Immolation – Rise The Heretics, Hans Zimmer – Time oldu. Bunlardan Mgła ve Kriegsmachine, özellikle davulcusu Darkside sebebiyle bende inanılmaz bir etki bıraktı. Age Of Excuse II, herhalde son on yılda dinlediğim en iyi black metal şarkılarından biri olabilir. Bir de Altın Gün isimli grup var. Hollanda menşeli bir grup olmalarına rağmen iki Türk üyeleri sayesinde Türkçe şarkılara inanılmaz psycodelik coverlar yapıyorlar. Kolbastı ve Süpürgesi Yonca’dan isimli şarkılarına muhakkak kulak verin. Katy Perry arada sırıttı biliyorum ama özellikle klibiyle ilgimi çekti. Klip demişken geçen sene Mabel Matiz nasıl beni hayran bıraktıysa bu sene de Gülden Mutlu‘ya takıldım kaldım. Bir de hiç değişmeyen bir hüzün şarkım, Empyrium – The Turn Of The Tides. Senden kaçıp bu şarkıya sığındım hep. Canan Abla bile fark etmişti sağ olsun 🙂

Ve yazının en mükemmel kısmı olan hedefler kısmına geldik 🙂 Bakalım geçen sene kendime ne hedefler koymuşum, neler yapabilmişim, bu sene neler hedefliyorum.

 • Doktorayla ilgili olarak en az iki Tez İzleme Komitesi’ne girmiş ve tezi yazmaya başlamış olmak. (Evet, iki tez izleme -öneri ve normal izleme- komitesine girdim. Şimdilik şablon sayılsa da tezi yazmaya da ufaktan başladım.)
 • Elektronik davuluma bir ilave crash zili almak. (Alamadım. Piyasa ikiye hatta iki buçuğa katladı. Alamadım.)
 • 2008’den beri bitmeyen 2000 parçalı yapbozu bitirebilmek. (Bitirdik harika oldu, üstelik tek bir parça bile kaybolmamış)
 • Odamda artık yerlerde sürünen kitaplarla ilgili bir fikir bulup ortalığı toparlayacak bir sistem kurmak. (Kurdum, ilave bir masaüstü kitaplıkla işi çözdüm)
 • Kendime yeni bir bilgisayar toparlamak ve bunu olabildiğince ucuza yapmak. (Olmadı. Çünkü fiyatlar çok arttı dediğim gibi. Olmadı bu da.)

Önümüzdeki sene için hedeflerim neler olacak peki? Biraz inatçı olmayı deneyeceğim bu sene:

 • Elektronik davuluma bir ilave crash zili almak.
 • Kendime yeni bir bilgisayar toparlamak ve bunu olabildiğince ucuza yapmak.
 • Bir şarkıyı baştan sona düzenleyip cover olarak yayımlamak.
 • Konsept bir fotoğraf çalışması yapmak.
 • Tank maketimi bitirmek.
 • Vasatın üzerinde bir otomobil almak.

Evet, 2019 yılı böylece geldi geçti. Başarılar, başarısızlıklar, hedefler, sürprizler, sırlar, mutluluklar, hayal kırıklıkları, hastalıklar ve güzel günlerle dolu bir yıldı. Umarım 2020 pozitif şeylerle dolu bir yıl olur. Hayatımızın belki kökten değişeceği, belki dibe vuracağımız, belki de göklere çıkacağımız bir yıl olacak. Hazırlıklı olmakta fayda var. Ben bu sene de burada olacağım sevgili okur. Benden ve hatta senden de birkaç parça bulabilmek için takipte kalman yeterli. Bu yıl olan her şeyi yazamadım, bazılarını yazmak istemedim. Bazılarını da muhakkak unuttum. Eksik gördüğün bir şey olursa lütfen yorum kısmında belirt. 2020 hepimize şans getirsin. Gökte dolunay olduğu sürece Dünya’dan bir çift göz ona bakacak.

boyalida

Boyalı da Saçların videomuz

asiaminorkolaj

Asia Minor sitesinde çıkan kolajda en üstte yer alıyorum

konya20

Konya’da Emrecan ve Mehmet’le birlikte

konya14

Konya’da Ferit ve Gürcan’la

konya18

Konya’da Barbaros Abi’yle

konya12

Konya’da Murat Abi’yle

ozlcyn01

Özlem ve Ceyhun’un düğünü

cansin

Cansın’la kayıt çıkışı

toplu01

Caner – Alper – Murat – Koray

toplu02

Mustafa – Hafize – Merve

toplu03

Boys Anılar

toplu04

Togay’ın Eskişehir’den ayrılışını bir türlü içime sindiremedim. Aylar geçti ama halen sanki haftaya dönecekmiş gibi geliyor.

toplu05

Ev stüdyosu

toplu06

toplu65.jpg

toplu07

Ahmet – Mustafa – Merve

fbthdr

Mezuniyette Merve ve Enes’le birlikte

19fuar03

alpedog02

emre01

Emre’nin ziyaretinden

fullmoon

Anlatacaklarımı bir dinle

sercono03

Sercan’ın düğününde Koray ve Alper

side011

Side Antik Tiyatrosu

kerpe09

Kerpe’de Koray Alper Merve Özlem Ceyhun

agva02

Ağva’da iyi Kötü ve Çirkin

kerpe04

Kerpe-diem

kerpe06

kefken02

Pembe Kayalar

kefken10

Özlem – Merve – Maxl

side006

Apollon Tapınağı

side004

Mustafa – Betül – Merve

dogum2019

Doğum günüm

utkukonser

Hazal – Utku – Çavgın Hoca – Alper – Merve

familyportrait

One response to “2019 Yılımın Özeti

 1. Cansın Ağaç

  Dostum emeğine sağlık. Zevkle okudum. Birkaç yerde adımın geçmesine de sevindim. Insallah 2020 yılında istediklerini gerceklestirirsin. Buraya yazmadigin şeyleri de ilave olarak yaparsın. Sevgiler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s