.remk Virüsü (Korona Değil)

Koronavirüs belası yüzünden sosyal yaşantımızı minimize ettik şu günlerde. Gerçi ben hala işe gidiyorum. Arkadaşlarım içinde de işe giden bir tek ben varım. İş yerindekiler hariç, yakın çevremden hiç kimseyle şu son on gündür görüşmüş değilim. Ev ve iş yolu arasındaki başka bir yere de gitmiş değilim. Bu işin belki de tek güzel yanı, toplu taşıma kullanmamak için bisiklete biniyor oluşum. Bu lanet, bu pislik sona erdiğinde hatırlamak istemediğim bir dönem yaşıyoruz.

Koronavirüs insanlara bulaşmaya devam ederken, ben de bilgisayarımda bir virüs tecrübesi yaşadım. Geçen hafta perşembe günü hayatımda gördüğüm en sinir bozucu virüs yüzünden tüm dosyalarımı kullanılamaz hale geldi. Umberto Arte ile Sanat isimli bir kitabın PDF dosyasını ekşi sözlükten indirdim. Bu dosyayı görüntüledim. Daha sonra bir kere açmaya çalışınca hata verdi, dosya bozulmuş dedi. Bunun üzerine Google’dan “pdf repair” yazıp rastgele çıkan bir iki programı indirdim. Bu programların çalışmadığını görünce de bilgisayardan kaldırdım ve kapattım.

Perşembe günü eve gelip bilgisayarı açtığımda açılan bilgisayar artık benimki değildi. Masaüstünde bir sürü yeni program eklenmiş, Chrome kontrolünü kaybetmiş ve en önemlisi de tüm belgelerimin uzantısı değişerek “.remk” olmuştu. Bu saçma sapan .remk uzantısını değiştirmeme rağmen hiçbir dosyayı açamadığımı görünce bu sefer karşımda çok ciddi bir sorun olduğunu anladım.

Arama kutusuna “.remk” yazınca başımdan aşağıya kaynar sular boşaldı. Yıllardır hep duyduğum bir virüs türü vardı. Gizlice senin bilgisayarına sızıp tüm dosyalarını şifreledikten sonra para istiyorlardı. İşte bu virüsün bir türü de o anda benim bilgisayarıma bulaşmıştı. Bilgisayarımdaki bütün klasörlerin içine “_readme.txt” isminde bir dosya bırakılmıştı. Bu dosyada ise özetle “Dikkat! Üzülme, tüm dosyalarını geri getirebiliriz. Bilgisayarındaki tüm dosyaları çok güçlü bir şifreyle şifreledik. Sana özel şifre kodu ve geri döndürme yazılımıyla bu şifreleri çözebilirsin. Bize güvenmen için herhangi bir şifreli dosyanı bize gönder. Senin için ücretsiz olarak şifresini çözüp geri yollayalım. 72 saat içinde aşağıdaki mail adresinden bizimle iletişim kurarsan 499 dolara, yoksa 980 dolara şifreyi alabilirsin.” yazıyordu.

txtdos

Bu virüs, bilgisayardaki tüm dosyaları çok güçlü bir şekilde şifreliyor. Uygulama dosyalarına bulaşmıyor. Değerli olabilecek resim, metin, ses dosyası gibi dosyalara bulaşıyor. Şifrenin başka yazılımlarla kırılması ise imkansız. Bu noktada yapılacak en önemli şey, tüm dünya başınıza yıkılsa bile kesinlikle ama kesinlikle bilgisayar korsanlarıyla iletişim kurmayın, para göndermeyin, pazarlık yapmayın. Para göndermeyi kabul ederseniz sizden bitcoin olarak göndermenizi istiyorlar. İşin en ciddi tarafı ise size nihai şifreyi vereceklerinin bir garantisi yok! Virüsten korunmak için her ne kadar bilgisayarı yavaşlatsa da bir antivirüs programı kurun ve benim yaptığım gibi, bilmediğiniz kaynaklardan dosya indirmeyin.

Bildiğim tüm küfürleri ettikten sonra birkaç saatim şok içerisinde, ne yapacağımı bilemeden geçti. Sonra kaybettiğim verileri listelemeye başladım. Bunlardan en önemlisi ise devam eden doktora tezimle ilgili olanlardı. Uzunca bir liste yaptıktan sonra birden aklıma doktora tezimi netbook bilgisayarımda da yedeklediğim aklıma geldi. Netbook bilgisayarımı açınca da birkaç ay önce masaüstü bilgisayara geçerken aktardığım verilerin bir kısmının hala orada olduğunu gördüm.

Daha sonra netbook üzerinden tüm flash bellekleri ve harddiskleri kontrol etmeye başladım ve aslında verilerin büyük kısmının elimde olduğunu fark ettim. Üstelik silinen dosyaları da geri getirince veri kaybım çok büyük oranda azalmış oldu. Bunun üzerine masaüstü bilgisayarıma takılı bütün harddiskleri tamamen sildim. Yepyeni, tertemiz bir format attım.

Formattan sonra yedeklerimi toparladım. Tüm bu toparlama işlemleri yaklaşık 3 gün sürdü. Böylece tek kuruş göndermeden, az bir kayıpla bu sorunu çözmüş oldum. Yedeklemek artık benim için daha da sıklaştırmam gereken bir alışkanlık haline geldi. Özellikle çok kıymetli dosyalarımı bulut sürücülere taşıdım bile.

Umarım kısa sürede koronadan kurtuluruz ve hayatımızdaki tek virüsler bilgisayar virüsleri olur. Sevgili okur, arkadaşlarım, dostlarım, sevdiklerim ve sen, lütfen evde kalın. Bunu popüler bir slogan olarak okuyup geçmeyin. Bir mecburiyetiniz yoksa evden çıkmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s