Bendir Modifikasyonu

Yıllar önce aldığım ancak dikkatsizlik sonucunda üst derisinde ezilme ve delinmeler meydana gelen bir bendirim vardı sevgili okur. Bunu üniversitedeyken almıştım. Aradan geçen yıllar hem akord mekanizmasında hem de plastik üst derisinde deformasyona yol açtığı için acaba yeni bir bendir nasıl alabilirim diye planlar yapıyordum.

Derken imdadıma lise arkadaşım Emirhan yetişti! Eskişehir Bendirhane‘de çalışıyormuş! Melih Özmen ustayla birlikte yepyeni bir tasarımla bendirler üretiyorlarmış. Emirhan’ın yanına birkaç defa uğrayınca aklımda şöyle bir fikir uyandı. Acaba bendeki bendirin kasasını koruyup bu yeni tasarımlarına göre modifiye edebilirler miydi?

Önce tasarımdan söz etmem lazım. Geleneksel tip bendirlerde üst deriyi gerdirmek için vidalı sistem ya da iç kısımdan iple gerdirme kullanılıyor. Tıpkı eski bendirimde olduğu gibi. Ancak Melih ve Emirhan işe biraz pratiklik katmışlar. Kasnağın çevresine bir iç lastik (evet bisikletten aşina olduğumuz) yerleştirip sibop ağzını bendirin iç kısmına gelecek şekilde monte ediyorlar. Deriyi ise bu lastiği kapatacak şekilde kaplayıp içten sabitliyorlar. Böylece dışarından bakıldığında bendirin yalnızca derisini görüyoruz. Kasnak görünmüyor. Peki akord işlemini nasıl yapacağız? İşte bu da işin en güzel yanı. Az önce bahsettiğim o siboptan el pompası yardımıyla bir miktar hava basarak ya da hava bırakarak ton ayarını yapabiliyoruz. Saniyeler içerisinde!

Bu durum sahne esnasında inanılmaz bir rahatlık ve pratiklik sağlıyor. Gerçek deri ve ahşap gibi doğal malzemeden üretilmiş bendirin her ne kadar iç kısmında plastik bir iç lastik bulunsa da görsel olarak dış kısımda herhangi bir metal aparat olmaması daha şık bir izlenim uyandırıyor.

Elimdeki eski tip bendiri modifiye edebilirler mi diye sordum Melih’e. Yanıt olumlu olunca gidip teslim ettim. Bir süre sonra yeni bendiri yapıp teslim ettiler. Üstelik yanında bir de küçük el pompasıyla! Çok daha şık ve çalma kolaylığı üst düzeyde. Yeni bir bendir almaktan çok daha ucuza yeni ve modifiye edilmiş bir bendirim oldu.

Bendirhanede yapılan tüm bendirler el yapımı. Üzerine gerilen derinin kesilmesi, isteğinize bağlı olarak üzerine sembol ya da şekil çizilmesi ve iç bezemelerin tamamı el işçiliği. Vurmalı çalgılara, özellikle de bendirlere ilginiz varsa muhakkak takip edin ve daha iyisini yapıp bir adet sipariş verin 🙂

http://www.instagram.com/bendirhane/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s